Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić prisustvovao je danas u Sarajevu svečanom dijelu sastanka Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula 1995. godine 31. godišnjice genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a“ Srebrenica. Ovom prilikom premijer Nikšić primio je zahvalnicu Organizacionog odbora za iskazanu podršku i doprinos Vlade Federacije Bosne i Hercegovine dostojanstvenom obilježavanju 30. godišnjice genocida, saopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Premijer Nikšić je poručio da je obilježavanje godišnjice genocida obaveza svih nivoa vlasti države Bosne i Hercegovine te da je pojedinačna obaveza svih njegovati sjećanje na žrtve i svake godine osigurati da se godišnjica na što je moguće dostojanstveniji način obilježi.
- Nažalost svjedočimo da živimo u vremenu u kojem ne nedostaje ratova, u kome ne nedostaje žrtava civila. Žrtava ljudi koji ničim ne zaslužuju takav tretman, a mi u Bosni i Hercegovini imamo iskustvo Srebrenice i mnogih drugih sredina gdje znamo kako to izgleda, gdje znamo kako izgleda kad gubite najmilije, gdje znamo kako izgleda kad stradaju civili. Kad stradaju nevini ljudi zbog toga što se drugačije zovu, zbog toga što se suprotstavljaju nekakvim zločinačkim politikama koje crpe svoju ideologiju na uništavanju drugih. Tim saznanjem svi postajemo svjesni koliko je važno ono što vi kao članovi i članice Organizacionog odbora radite i koliko je bitno da institucije države Bosne i Hercegovine stoje iza vas, da osiguravamo sve potrebne pretpostavke – rekao je premijer Nikšić.
Naglasio je da je Vlada Federacije BiH u cjelosti i dosad, ali i da će ubuduće, biti na raspolaganju u punom kapacitetu kako bi se stvorile sve potrebne organizacijske i logističke pretpostavke da obilježavanje godišnjice genocida nad Bošnjacima protekne u dostojanstvenom duhu i sjećanju na žrtve genocida u Srebrenici.
- U potpunosti vam stojimo na raspolaganju i dat ćemo svoj doprinos i raditi onako kako smo to i dosad radili – kazao je premijer Nikšić.
Zahvalnica za doprinos u realzaciji aktivnosti godišnjice genocida uručena je i ministru odbrane Bosne i Hercegovine Zukanu Helezu. Ministar Helez je istakao da ovo priznanje doživljava kao potvrdu zajedničkog rada svih onih koji su posvećeni njegovanju istine, sjećanja i kulture pamćenja.
- Posebno mi je drago što sam imao priliku biti dio organizacije i dati svoj doprinos obilježavanju godišnjica genocida, jednog od najvažnijih datuma u kolektivnom sjećanju naše države i našeg društva. Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine i Oružane snage Bosne i Hercegovine predstavljaju jednu od ključnih institucija u organizaciji ovako složenog i zahtjevnog poduhvata. Dok god budem obavljao dužnost ministra odbrane Bosne i Hercegovine, Ministarstvo odbrane i Oružane snage Bosne i Hercegovine nastavit će pružati punu podršku ovom procesu. U skladu sa svojim mogućnostima, iz godine u godinu stavljat ćemo na raspolaganje još više svojih resursa kako bi obilježavanje Dana sjećanja proteklo na najbolji mogući način i u skladu s dostojanstvom koje žrtve genocida zaslužuju – rekao je, između ostalog, Helez.
Ministar odbrane BiH je poručio da je Srebrenica naša bolna rana, koja nikada neće biti zaboravljena i koja nas obavezuje da čuvamo istinu i dostojanstveno odajemo počast nevino ubijenim žrtvama genocida.
- Dan sjećanja na žrtve genocida mora se obilježavati zauvijek. To nije samo pitanje odnosa prema prošlosti, već i naše odgovornosti prema budućim generacijama – naglasio je ministar Helez.
Zahvalnice za doprinos uručene su i federalnim ministarstvima raseljenih osoba i izbjeglica te za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata. Ove zahvalnice preuzeli su resorni ministri Nerin Dizdar i Nedžad Lokmić.
Predsjednik Organizacionog odbora Hamdija Fejzić istakao je da uspješna realizacija obilježavanja godišnjice genocida zahtijeva snažnu koordinaciju i kontinuiranu podršku velikog broja partnera. Naglasio je da finansijska, organizaciona, logistička, sigurnosna, medijska i svaka druga podrška ima posebnu vrijednost jer doprinosi da se program realizuje na način koji odgovara njegovom historijskom, moralnom i društvenom značenju.
- Želimo iskazati poštovanje i zahvalnost institucijama, javnim preduzećima, medijima i pojedincima koji su dali značajan doprinos obilježavanju 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a“ Srebrenica. Zahvaljujemo se Nerminu Nikšiću na obraćanju, prisustvu i kontinuiranoj podršci obilježavanja godišnjice genocida – kazao je između ostalog Fejzić.
Zahvalnice su uručene i predstavnicima javnih preduzeća i pojedincima koji su dali doprinos obilježavanju 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a“ Srebrenica.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.