Centralna izborna komisija BiH (CIK) kaznila je ranije četiri stranke sa ukupno 15.600 KM zbog preuranjene kampanje na osnovu prijava koje je podnio Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BIH). DNS, SDP, Ujedinjena Srpska i PDP kažnjeni su jer su sponzorisali objave na društvenim mrežama ili su vodili plaćeno političko oglašavanje prije zvaničnog početka kampanje.
Na sjednici od 11. augusta su izrečene sankcije protiv DNS-a u ukupnom iznosu od 10.500,00 KM zbog sponzorisanih objava kandidata ove stranke Nenada Nešića (3500 KM), Marka Kubatlije (3000 KM) i Aleksandra Glavaša (4000 KM).
Posebno je naglašena činjenica da je ova stranka prethodno kažnjavana od strane CIK-a zbog istog prekršaja, što nije imalo efekta te su izrečene kazne više nego kod ostalih političkih subjekata.
Također je kažnjen i SDP BiH sa 1700 konvertibilnih maraka.
Još ranije su kažnjene Ujedinjena Srpska i PDP sa po 1700 konvertibilnih maraka čiji kandidati su takođe započeli preuranjenu kampanju, uglavnom na društvenim mrežama.
Nakon što su ranije izuzeti u provedbi Zakona o sukobu interesa, a koji je bio moćan alat za kontrolisanje političke korupcije ponovo su Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine izmjenama izbornog zakona koje je donio Visoki predstavnik u BiH proširena ovlaštenja, ali i date mogućnosti što do sada nije bio slučaj da sankcionišu najodogovrnije političke dužnosnike za kršenje izbornog procesa - na prvom mjestu predsjednike političkih stranaka. Isto tako CIK ima ovlaštenje i da ukloni kandidata s kandidatske liste pa čak i kompletnu političku stranku ako se utvrdi da su prekršili Zakon.
"Dosad smo mogli da sankcionišemo političku stranku i osobno kandidata međutim sada se uvodi i novi instrument gdje se predsjednici političkih stranaka smatraju najodgovornijim za počinjenje određenih prekršaja utvrđenih u Izbornom zakonu BiH", kazao je ranije Suad Arnautović, predsjednik Centralne izborne komisije BiH.
Za sva dešavanja oko izbornog procesa Bosne i Hercegovine nadležna je upravo Centralna izborna komisija, iz koje su ranije poručili da imaju kapaciteta da dosljedno provedu sve odluke. Nadležni su i za nadzor i kažnjavanje političkih subjekata. A što se tiče nadležnosti Tužilaštva Bosne i Hercegovine u ovom cijelom procesu, ona su ograničena i odnose se pretežno na reagovanja po određenim prijavama koje se odnose prvenstveno na izborne krađe kao i trgovinu biračkim odborima. Isto tako Tužilaštvo će biti angažavano i za praćenje sigurnosti kompletnog izbornog procesa.
"Uspostavit ćemo mehanizame brzog reagovanja i dokumentovanja bilo kakvih nezakonitosti i mogućih krivičnih djela povezanih sa izbornim procesom koji će građanima i subjektima a koji učestvuju u izbornom procesu osigurati brzo prijavljivanje bilo kakvih nezakonitosti u vezi izbornog procesa kako u BiH, tako i u inostranstvu," poručili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
TI BiH je do 11. augusta poslao 28 prijava Centralnoj izbornoj komisiji zbog raznih nepravilnosti i djelovanja političkih stranaka i njihovih kandidata u toku predizbornog perioda a koje su uočene uz pomoć terenskih posmatrača koje je angažovao TI BiH za potrebe monitoringa izborne kampanje.
Određen broj prijava je pristigao i preko mobilne aplikacije Reflektor građanima omogućava da jednostavno, anonimno i sigurno prijave pojave poput preuranjene kampanje, kupovine glasova, zloupotreba javnih resursa i ostale vrste izbornih nepravilnosti.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.