[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/30\/l-b580ddaed806093d4d12384d57b66c19.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/30\/100x73\/l-b580ddaed806093d4d12384d57b66c19.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/30\/l-b580ddaed806093d4d12384d57b66c19.jpg","size":"95.74","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Mostarski gradonačelnik primio izaslanstvo Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskoga rata

U povodu 32. obljetnice donošenja povijesne odluke kriznog stožera Općine Mostar kojom je 29. travnja 1992. godine, zaštita i obrana grada Mostara povjerena Hrvatskomu vijeću obrane (HVO), mostarski gradonačelnik Mario Kordić primio je u prostorijama gradske uprave visoko izaslanstvo Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskoga rata Grada Mostara, koju čini dvanaest braniteljskih veteranskih i stradalničkih organizacija.

Dan 29. travnja jedan je od najznačajnijih nadnevaka iz suvremene mostarske i bosanskohercegovačke povijesti, ključan za ratnu obranu i Mostara i cjelokupne BiH. Nakon što je Mostar izložen napadima agresora, nacionalno mješoviti legalni sustav gradske vlasti u izvanrednoj ratnoj opasnosti Krizni stožer Općine Mostar, zaštitu i obranu Mostara odlukom povjerava HVO-u kao jedinoj legalnoj vojnoj strukturi organiziranoj u svrhu obrane.

Odluku su zajednički potpisali: Milivoj Gagro, Ismet Hadžiosmanović, Zijad Demirović, Borislav Puljić, Josip Škutor, Mehmed Behmen, Ilija Filipović, Fikret Bajrić i Josip Jole Musa, priopćeno je iz Tajništva Grada Mostara.

U povijesno važnoj preambuli pozvali su se na prethodne odluke Predsjedništva RBiH, a na osnovu te odluke ustrojena je ratna vlada, odnosno Općinski stožer HVO-a Mostar koji, kao tada jedina organizirana obrambena vojna formacija u Mostaru, preuzima obranu grada i već u lipnju 1992. godine, zajedno sa snagama MUP-a i HOS-a, oslobađa Mostar i dolinu rijeke Neretve.

- Ta je odluka višestruko važna. Prije svega, postavila je zakonske pretpostavke HVO-u za oružani otpor agresoru i otvorila vrata oslobađanju gotovo potpuno okupiranog Mostara koji je razaran granatama koje su ubijale i civile i branitelje grada. S druge strane, ima iznimnu povijesnu važnost jer svjedoči kako je HVO prvi stvorio okvir organizirane obrane i kako su naši branitelji, podnijevši ogromnu žrtvu, osigurali da danas uživamo mir i slobodu – izjavio je gradonačelnik Kordić.

Dodao je kako u današnje vrijeme kada se susrećemo s pokušajem izvrtanja povijesnih činjenica, datumi poput 29. travnja 1992. zaslužuju posebno obilježavanje.

- Zato sam, s posebnim poštovanjem, primio izaslanstvo dvanaest mostarskih braniteljskih udruga kako bismo obilježili ovu obljetnicu i zajednički se prisjetili poginulih branitelja, stradalnika i veterana koji zaslužuju naše poštovanje, naše sjećanje i našu potporu u svim izazovima s kojima se braniteljska populacija i njihove obitelji susreću - kazao je gradonačelnik Kordić.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!