[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/30\/l-0d1e415b93415de97306fc158993805b.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/30\/100x73\/l-0d1e415b93415de97306fc158993805b.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/30\/l-0d1e415b93415de97306fc158993805b.jpg","size":"81.72","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Lajčak: ZSO nije jedina obveza koja se mora ispuniti, Srbija ima mnogo neriješenih obaveza

Posebni izaslanik Europske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak kazao je kako Zajednica srpskih općina (ZSO) nije jedina obveza koja se mora ispuniti na putu ka normalizaciji odnosa između dvije zemlje te dodao da Srbija ima mnogo obveza koje treba provesti i da provedba sporazuma treba napredovati paralelno.

"Ovo (Zajednica) nije jedini element koji se treba provesti. Srbija također ima mnogo neriješenih obaveza iz Sporazuma na putu ka normalizaciji odnosa  i moramo vidjeti da provedba napreduje paralelno, kako bi i Kosovo i Srbija dobili ono što su dogovorili", napisao je Lajčak na Facebooku.

Ova Lajčakova izjava dolazi nakon prošlosedmićnih sastanaka u Bruxellesu gdje su  srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i kosovski premijer Albin Kurti na marginama samita EU-a satima odvojeno razgovarali s čelnicima Njemačke, Francuske i Italije Olafom Scholzom, Emmanuelom Macronom i Giorgiom Meloni te s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom, visokim predstavnikom EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josepom Borrellom i posebnim izaslanikom Lajčakom.

Nakon tih sastanaka Borrell je istaknuo kako je uspostava Zajednice srpskih općina velika prepreka za normalizaciju odnosa.

"Kako bismo pomogli dvjema stranama da postignu dogovor, mi smo im, svi zajedno, predložili europski, ozbiljan i uravnotežene prijedlog za uspostavu Zajednice općina sa srpskom većinom i inzistirali da iskoriste tu prigodu, što bi bio veliko poboljšanje u procesu normalizacije i za izbjegavanje incidenata", rekao je Borrell.

Lajčak je priopćio da će uskoro pozvati glavne pregovarače u dijalogu da razgovaraju o sljedećim koracima i unapređenju primjene Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Srbije i Kosova.

Također Lajčak je rekao da statut koji su europski izaslanici predstavili nudi "moderan europski način za rešavanje osjetljivog pitanja zaštite manjina u skladu s najboljom europskom praksom i standardima i ne prelazi spremnost koje su strane ranije definirale".

Kosovski premijer Albin Kurti izrazio je u četvrtak u Bruxellesu spremnost da potpiše sporazum o putu prema normalizaciji i njegov aneks o provedbi i tvrdi da je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić to odbio.

Vučić je u četvrtak nakon niza sastanaka izjavio novinarima kako nije tačno da je odbio potpisati jer o tome i nije bilo riječi.

“To su trikovi prištinskih vlasti, koji puštaju u svoje medije da je Vučić odbio, a bit je u tome da nije pitanje potpisa nego provedbe onoga što je nekada potpisano i u međuvremenu dogovoreno”, rekao je Vučić.

Borrell je istaknuo kako napredak u pregovorima o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova nije bio moguć jer je i jedna i druga strana postavljala preduvjete koji su bili neprihvatljivi drugoj strani

Vučić i Kurti su u februaru, u Bruxellesu postigli dogovor o putu ka normalizaciji odnosa, a 18. marta  u Ohridu je usuglašen aneks primjene tog dogovora. Međutim sporazumi nikad nisu potpisani jer je to odbio srbijanski predsjednik Vučić koji je također prošlog tjedna u Bruxellesu ponovio da Srbija ne može prihvatiti članstvo Kosova u UN-u ni neovisnost Kosova. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!