[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/23\/l-ecb1ec4ec85251f11581ec654b3e3f20.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/23\/100x73\/l-ecb1ec4ec85251f11581ec654b3e3f20.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/23\/l-ecb1ec4ec85251f11581ec654b3e3f20.jpg","size":"88.82","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Kurti: EU i SAD trebaju formirati poseban sud za "novosadski klan"

Kosovski premijer Albin Kurti kazao je kako bi Europska unija i SAD trebale formirati poseban sud za "novosadski klan" na čijem je čelu, prema njegovim riječima, srbijanski ministar obrane Miloš Vučević jer su članovi tog klana organizirali teroristički napad u Banjskoj na sjveru Kosova. 

„Zar ne bi EU i SAD trebali formirati posebni sud za novosadski klan? Balkanska mafija bi doživjela smrtonosni udarac, dok bi balkanska regija bila potpuno otvorena za europsku demokraciju, pravdu, stabilan mir i ubrzani razvoj”, napisao je Kurti na Facebooku .

Kosovo je optužilo Srbiju za pokušaj "aneksije cijelog sjevera Kosova", što je Srbija negirala, iako je odgovornost za napad preuzeo Millan Radoičić, tadašnji potpredsjednik Srpske liste, najveće stranke Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda.

Posebni izaslanik Europske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak u subotu je boravio u posjetu regiji s posebnim izaslanikom Sjedinjenih Država za zapadni Balkan Gabrielom Escobarom te s predstavnicima Francuske, Njemačke i Italije. Nakon razgovora s kosovskim premijerom Kurtijem u Beogradu se stao sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem te je pozvao obje strane da ponovno uspostave dijalog o normalizaciji odnosa, kako bi se izbjeglo ponavljanje prošlomjesečnog nasilja na sjeveru Kosova.

Napetosti između Beograda i Prištine porasle su 24. rujna, kada je oko 30 naoružanih Srba upalo u selo Banjska, općina Zvečanin na sjeveru Kosova i gdje je većinsko srpsko stanovništvo i zabarikadiralo se u pravoslavni samostan. U pucnjavi su ubijena trojica napadača i jedan kosovski policajac.

"Napadi u Banjskoj promijenili su mnoge stvari i treba ih pravilno istražiti...Istodobno se mora nastaviti dijalog", rekao je Lajčak nakon sastanka s Kurtijem te dodao kako bi u slučaju da ne bude dijaloga,  moglo bi doći do ponovne eskalacije.

Mediji u regiji pišu kako bi se Kurti i Vučić trebali sastati u četvrtak u Bruxellesu te kako bi ovaj tjedan trebao biti ključan u nastojanjima da se izađe iz slijepe ulice u procesu normalizacije odnosa Kosova i Srbije.

Radio Slobodna Europa javlja, pozivajući se na diplomatske izvore kako su u ovom tjednu očekuje da se Priština i Beograd izjasne o zahtjevima koje su iznijeli članovi visokog izaslanstva tijekom posjeta u subotu.

No zastupnik Europskog parlamenta Tonino Picula, koji je sastavio tekst nedavno usvojene Rezolucije o oružanom sukobu u Banjskoj, tvrdi kako  je potrebno provesti dubinsku istragu kako bi se utvrdilo je li Srbija odgovorna za taj napad.

“Ako Milan Radoičić ne bude izručen Prištini, to će zakomplicirati ionako teške odnose Srbije i Kosova, a potencijalne reakcije međunarodne zajednice mogu rezultirati još strožim političkim i diplomatskim djelovanjem prema Srbiji”, kazao je Picula u intervjuu za “Novu”.

Europski parlament u četvrtak je usvojio rezoluciju kojom se oštro osuđuje teroristički napad u selu Banjska i traži da se počinitelji napada bez odlaganja privedu pravdi.

Nakon sastanka u Bruxellesu, 27. veljače ove godine, visoki predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell objavio je da su dvije strane dogovorile sporazum o putu prema normalizaciji odnosa, a 18. ožujka u Ohridu postignuta je suglasnost oko teksta aneksa koji se odnosi na provedbu toga sporazuma.

Međutim, nijedan od ta dva dokumenta nije potpisan, a srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je rekao da neke dijelove tih sporazuma ne namjerava provesti, poput odredbe da neće blokirati članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

Kosovski premijer Albin Kurti oklijeva s uspostavom Zajednice općina sa srpskom većinom na sjeveru Kosova, što je obveza koju je kosovska strana preuzela još 2013. godine jer smatra kao bi ta tvorevina bila slična Republici Srpskoj u Bosni i Hercegovini. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!