[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/08\/29\/slaven-kovacevic.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/08\/29\/100x73\/slaven-kovacevic.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/08\/29\/slaven-kovacevic.jpg","size":"45.72","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Magazin / Start Video

Kovačević: Prelazak s etničkog na građanski koncept neminovnost na evropskom putu BiH (VIDEO)

Najnovijom presudom Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP) po apelaciji Slavena Kovačevića srušen je koncept legitimnog političkog predstavljanja konstituentnih naroda, i kako je Sud utvrdio, država Bosna i Hercegovina treba da osigura primarno građansko predstavljanje u institucijama vlasti, čime se suverenitet vraća u u ruke svih građana. Prelazak s etničkog na građanski koncept jeste neminovnost na evropskom putu BiH.

 

Istaknuto je to danas na pres-konferenciji u Sarajevu koju su povodom najnovije presude ESLJP-a organizirali Klub poslanika Demokratke fronte (DF) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i delegat u Domu naroda Dženan Đonlagić.

U osvrtu na značaj presude, njene pravne i političke implikacije, savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića i podnositelj spomenute apelacije Slaven Kovačević kazao je kako je etničko predstavljanje u institucijama vlasti direktan udar na demokratiju, podsjećajući kako Vijeće Evrope (VE) počiva na tri temeljna principa koji podrazumjevaju - demokratiju, vladavinu prava i zaštitu ljudskih prava.

Kako je kazao, presudom ESLJP-a utvrđeno je pravo na slobodan izbor zajamčeno Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, odnosno da je jedan od stupova demokratije - aktivno biračko pravo podnositelja aplikacije prekršeno, te da je on onemogućen u konzumiranju tog prava.

- Tražio sam da svi građani Bosne i Hercegovine biraju svoga šefa države (Predsjedništvo BiH), bilo da je pojedinačan ili kolektivan u direktnim izborima – precizirao je Kovačević, a kako bi ranije presude – Sejdić-Finci, Zornić, Pilav, Šlaku, Pudarić imale smisla "da se svi mogu kandidirati (pasivno biračko pravo), onda moramo i mi moći svi glasati za sve kandidate“.

Dodao je kako se i u pogledu Doma naroda mora osigurati isti princip, odnosno otvoriti mogućnost građanima da te ljude biraju, "jer oni nama odgovaraju za svoj rad“, a u vezi s čime je, pozivajući se na Mišljenje Venecijanske komisije, od ESLJP-a tražio jedan od tri moguća scenarija, uključujući i njegovo „gašenje“ uz uvjet da se zaštita kolektivnih prava prenosi na Predstavnički dom.   

Kovačević je u tom kontekstu zaključio kako je potrebno izmijeniti aktuelnu paradigmu u BiH, odnosno preći s etničkog na građanski koncept, a što je neminovnost na evropskom putu, navodeći kako ne postoji nijedna zemlja u EU koja je etnički organizirana.  

- Dejtonski mirovni sporazum je postigao svoj legitimni cilj - uspostavu mira i mi se nalazimo u procesu implementacije mira – istaknuo je Kovačević, potcrtavajući kako nisu tačne tvrdnje da se spomenutom presudom obara Dejton.  

U pogledu očekivanja od međunarodne zajednice, Kovačević navodi kako ga zanima šta će na sve reći zemlje Kvinte, Delegacija EU i OHR, "koji je ovom presudom osramoćen“, te kako oni vide zaštitu ljudskih prava.

Podsjetio je, također, kako se Evropska konvencija, prema Ustavu BiH, direktno primjenjuje i ima prednost u odnosu na sva druga prava i u tom kontekstu naveo je kako je presuda Ustavnog suda u predmetu 'Ljubić' u potpunoj suprotnosti s presudom ESLJP-a, te da se, u skladu s tim, onda primjenjuje presuda u predmetu 'Kovačević'.

Kovačević je, nadalje, upozorio kako neprovođenje presuda ESLJP-a, kao i podstrekavanje na njeno neprovođenje, predstavljaju krivično djelo, a na čemu bi se trebale angažirati nadležne institucije BiH.   

Na početku obraćanja kazao kako je primijetio da postoje neki koji bi problematizirali njegovo nacionalne izjašnjavanje.

- Ja sam po nacionalnosti Bosanac i Hercegovac, zato što sam državljanin BiH, a to nije isto što i etnička pripadnost i oni koji ne znaju razliku, to je njihova stvar. Ni u jednom zemlji na svijetu to nije isto. U svojoj tužbi nisam isticao etničku pripadnost, ja sam ovo uradio kao građanin Bosne i Hercegovine – kazao je, između ostalog, Kovačević.

Evropski sud za ljudska prava danas je objavio sažetak presude u predmetu Slaven Kovačević protiv Bosne i Hercegovine u kojoj je utvrdio da je aktivno biračko pravo Kovačevića prekršeno.

U današnjoj presudi Vijeća Evropski sud za ljudska prava je ocijenio da je Bosna i Hercegovina prekršila član 1. Protokola br. 12 (opća zabrana diksriminacije) Evropske konvencije o ljudskim pravima u pogledu Kovačevićeve nezastupljenosti u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i Predsjedništvu BiH.

Sud je utvrdio da je trenutni politički sistem etničku zastupljenost učinio relevantnijom od političkih, ekonomskih, socijalnih, filozofskih i drugih razmatranja i na taj način pojačao etničke podjele u zemlji i narušio demokratski karakter izbora.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!