Predstavnici kosovskih oporbenih stranka ne očekuju konkretne rezultate od sastanka srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i premijera Kosova Albina Kurtija koji bi se trebao održati 14. rujna u Bruxellesu uz posredovanje Europske unije.
"Što se tiče dijaloga, Kosovo treba imati jasan stav, a premijer Kurti i sadašnja vlada odstupili od stava Kosova a to je uzajamno priznanje", kazao je Hajdar Beka, zastupnik PDK.
Zastupnik LDK-a Agim Veli također smatra da će rujanski sastanak u Bruxellesu propasti jer će se na njemu razgovarati o procesu ublažavanja posljedica koje su nastale nakon nemira u svibnju na sjeveru Kosova.
"Ne očekujem nikakav dogovor i ne očekujem nikakav napredak jer je dinamika koju Kosovo danas ima izuzetno problematična. Kosovo je pod sankcijama Europske unije (EU) i ne očekujem nikakvo pitanje koje pomaže jačanju Kosova na unutarnjem i vanjskom planu", rekao je Besnik Tahiri, čelnik GP-a AAK-a.
Sudjelovanje na sastanku dosada su potvrdili visoki predstavnik EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell te posebni izaslanik EU za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak.
Lajčak se prošlog tjedna odvojeno sastao s dvojicom čelnika Kosova i Srbije i te je tom prigodom podsjetio da su svi sporazumi dijaloga valjani i da se moraju provesti u potpunosti i bez odlaganja.
"Podsjetio sam obojicu čelnika da svi sporazumi u dijalogu ostaju valjani i obvezujući za obje strane i moraju se provoditi u potpunosti i bez uvjetovanja ili odgode", rekao je Lajčak nakon sastanka s Vučićem.
Vučić i Kurti su se posljednji put sastali u Bruxellesu 2. svibnja, devet dana nakon izvanrednih lokalnih izbora na sjeveru Kosova koje su Srbi bojkotirali. Na tom je sastanku usvojena Deklaracija o nestalim osobama i predstavljen je prvi nacrt statuta Zajednice srpskih općina.
Nove tenzije na sjeveru Kosova porasle su nakon što su novoizabrani gradonačelnici etnički Albanci uz pratnju policije ušli u zgrade općina čemu se usprotivili lokalni Srbi no Eu je nakon toga uvela kaznene mjere protiv Kosova.
Europska unija (EU) i Kosovo postigli su u Bratislavi dogovor o koracima ka smirivanju napetosti prema kojem je Priština već smanjila broj policijskih snaga unutar i oko općinskih zgrada, a trebala bi organizirati nove izbore u Zvečanu, Leposaviću, Zubinom Potoku i Severnoj Mitrovici.
Nakon toga Vlada Kosova zatražila da Europska unija ukine kaznene mjere protiv te zemlje no iz EU je priopćeno da su potrebni i drugi koraci za ublažavanje krize na sjeveru s prijevremenim izborima koji bi se trebali održati što je prije moguće.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.