[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/03\/03\/korona-virus-2.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/03\/03\/100x73\/korona-virus-2.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/03\/03\/korona-virus-2.jpg","size":"95.98","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Ljepota i zdravlje

Koronavirus: Dva metra, toliko vam treba da budete sigurni

Američka Agencija za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuje ljudima da izbjegavaju "bliski kontakt" sa svima koji pokazuju simptome nalik gripi. Konkretno, CDC definira bliski kontakt kao "boravak unutar otprilike 6 stopa (nepuna 2 metra) sa nekim ko je obolio od COVID-19 tokom dužeg vremenskog perioda", prenosi Business Insider.

Kako je navedeno, to je zato što virusne čestice putuju između ljudi u sitnim kapljicama ili slini i sluzi, koje se obično šire 3 do 5 stopa. Ako bolesna osoba kihne, kašlje ili jede na udaljenosti od nekoga zdravog, čestice bi mogle sletjeti na njih; ako čestice uđu u oči, nos ili usta osobe, osoba se može zaraziti.

U prošlosti ,eksperti za kontrolu infekcije definirali su "bliski kontakt" na 3 metra - to je bila preporučena udaljenost CDC-a za ljude tokom epidemije SARS-a. Ali agencija je to udvostručila za koronavirus, jer je moguće da kapljice putuju i do šest metara.

Kako se širi koronavirus

Naučnici smatraju kako se novi koronavirus prenosi u kapljicama tekućine promjera više od 5 mikrometara.

Eksperti nisu sigurni da li koronavirus takođe putuje u manjim, suvijim kapljicama poznatim kao aerosoli (koji su u prečniku manji od 5 mikrometara). Aerosoli duže ostaju u zraku zbog svoje veličine i obično se udišu. Tuberkuloza i ospice uglavnom se prenose putem aerosola. Iako koronavirus putuje i u aerosolima, to nije glavni mehanizam prenošenja.

a-nurse-measuring-the-body-temperature-for-outpatients-in-hubei-tcm-hospital.jpg

Naučnici još nisu sigurni koliko dugo na površini mogu preživjeti kapljice koje sadrže viru. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), "studije sugeriraju da koronavirusi (uključujući preliminarne informacije o virusu COVID-19) mogu ostati na površinama od nekoliko sati ili do nekoliko dana."

Širok raspon ovisi o faktorima poput vrste površine i temperature ili vlažnosti okoline.

Robert Redfield, direktor CDC-a, u četvrtak je rekao zastupnicima da je preživljavanje virusa "na bakrenim i čeličnim površinama oko dva sata“ i dodao kako je na karotnu i plastičnim površinama to znatno duže.

Pregledom 22 istraživanja drugih koronavirusa utvrđeno je da na sobnoj temperaturi ljudski koronavirusi mogu ostati zarazni na neživim površinama i do devet dana. No, list je naveo i da bi virusi mogli postati neaktivni uobičajenim dezinfekcijskim sredstvima i temperaturama višim od 30 stepeni Celzija.

 

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!