Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić primio je direktora za Jadransku regiju i Balkan u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Italije Andreu Casconea i ambasadora Republike Italije u BiH Marca Di Ruzzu.
Na sastanku je razgovarano o predstojećoj sjednici Vijeća za implementaciju mira (PIC) i o sjednici Evropskog vijeća na kojoj će biti razmatrano dodjeljivanje kandidatskog statusa za EU Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz Predsjedništva BiH.
Iako je dodjeljivanje kandidatskog statusa za EU Bosni i Hercegovini svojevrstan geopolitički stav Evropske unije prema regiji zapadnog Balkana, istaknuto je da se radi i o poruci građanima Bosne i Hercegovine da Evropska unija nije zaboravila našu zemlju.
Posebno je istaknuto da se, nakon održanih izbora u našoj zemlji, od novih vlasti očekuje kontinuiran i intenzivniji rad na svim reformama koje se tiču puta Bosne i Hercegovine u okviru evropskih integracija, ali da svaka reformska promjena treba ići odozdo prema gore, odnosno treba započeti od građana.
Rečeno je da se u okviru reformi posebno očekuje implementacija svih presuda Evropskog suda za ljudska prava, te donošenje zakona i drugih akata iz Mišljenja Evropske komisije.
Također je razgovarano o saradnji Republike Italije i Bosne i Hercegovine u oblasti kulture, te je ambasador Di Ruzza prezentirao ideju o otvaranju odgovarajućeg instituta za kulturu u Bosni i Hercegovini.
Republika Italija redovno finansira i sufinansira brojne projekte iz oblasti kulture, pa bi otvaranje pomenutog instituta bila dodatna podrška ovom važnom društvenom segmentu u Bosni i Hercegovini.
Zatražena je podrška Bosne i Hercegovine kandidaturi Italije i Grada Rima za domaćina Svjetske izložbe EXPO 2030. godine, na kojoj će i Bosna i Hercegovina imati priliku učestvovati svojim projektima.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.