Na dvodnevnoj međunarodnoj konferenciji joja je počela u četvrtak u Sofiji, stručnjaci i predstavnici institucija, društvenih i poslodavačkih organizacija razgovarali su o jačanju socijalnog dijaloga u zemljama Zapadnog Balkana kao instrumentu za postizanje opipljivih promjena, javlja bugarska agencija BTA.
Forum, koji je organizirala Konfederacija rada Podkrepa, također je bio fokusiran na zakonodavstvo EU u socijalnoj sferi i iskustvo koje bi Bugarska mogla podijeliti sa susjednim zemljama.
Ministarstvo rada i socijalne politike je uvijek dijelilo shvaćanje da je socijalni dijalog osnova za pronalaženje i implementaciju najisplativijih rješenja u ime naroda, rekla je u pozdravnom govoru zamjenica ministra rada i socijalne politike Rumiana Petkova uime privremenog ministra rada i socijalne politike Ivajla Ivanova.
Ključni pokretač za unapređenje socijalnog partnerstva u zemljama ovog regiona je prilagođavanje najboljih praksi Evropske unije specifičnom regionalnom kontekstu, rekla je Petkova. Napori za jačanje socijalnog partnerstva na Zapadnom Balkanu trebali bi se fokusirati kako na osiguravanje da nacionalni pravni i regulatorni okviri budu u skladu sa principima EU, tako i na promoviranje kulture saradnje između države, poslodavaca i organizacija zaposlenih, dodala je.
Izvršni direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Smilen Vulov rekao je da se prioriteti države za unapređenje tržišta rada poklapaju sa socijalnim dijalogom sa susjednim zemljama. Prema njegovim riječima, tržište rada ne treba dijeliti na pojedinačne zemlje ovog regiona, već ga treba posmatrati u cjelini u smislu činjenice da su ove zemlje donatori rada zbog slabo plaćenog rada, kao i da postoji demografska kriza.
Predsednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Zornica Rusinova rekla je da je Bugarska primjer dobrog socijalnog dijaloga. U velikoj mjeri, zakonodavstvo koje se odnosi na prihode, životni standard i tržište rada doživljava značajne promjene nakon dijaloga sa poslodavcima i sindikatima, rekla je ona.
Predsjednik Podkrepe Dimitar Manolov podsjetio je da je tema pristupanja Zapadnog Balkana EU stavljena u fokus evropske politike tokom bugarskog predsjedavanja Vijećem EU.
Međunarodni sekretar Podkrepe Veselin Mitov također smatra da je period u kojem nijedna nova država članica nije primljena u Evropsku uniju već postao dug. Posljednje proširenje bilo je u maju 2013. godine, kada je Hrvatska ušla u Uniju, podsjetio je. Prema Mitovu, Zapadni Balkan ima problem odliva mozgova.
Međunarodni forum nastavlja se u petak, kada se očekuje razgovor o temama tolerancije i poštovanja na radnom mjestu.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.