Povjerenik Europske komisije za susjedstvo i proširenje Oliver Várhelyi predstavio je paket proširenja koji analizira napredak koji su ostvarile zemlje kandidatkinje i potencijalne kandidatkinje, izazove s kojima su se suočile te reforme koje treba provesti, kao i prijedloge za daljnje korake.
Kako je priopćeno iz njenog ureda, zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko izrazila je zadovoljstvo predstavljenim izvješćem o godišnjem napretku Bosne i Hercegovine, ističući kako ono jasno prepoznaje pozitivne korake i reforme koji su učinjeni u posljednjih godinu dana. Predanost političkog vodstva strateškom cilju europskih integracija donijela je opipljive rezultate između studenog 2023. i ožujka 2024., posebno usvajanjem zakona o integritetu u pravosuđu, sprečavanju pranja novca i sukobu interesa, nakon čega je uslijedila i odluka o otvaranju pregovora o pristupanju s Bosnom i Hercegovinom. Izvješće ističe značajne rezultate koje je BiH postigla u upravljanju migracijama i usklađivanju sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU.
„Ovo izvješće je snažan simbol predanosti EU-a proširenju, budući da priznaje postignute rezultate dok naglašava područja za poboljšanje kako bi se omogućila učinkovita integracija. U tom smislu, oni u Bosni i Hercegovini koji se protive usklađivanju viznog režima s trećim zemljama moraju brzo postići dogovor kako bi se spriječilo da Bosna i Hercegovina postane središte ilegalne migracije” - istaknula je zastupnica Zovko.
Izvješće također ističe kako će provedba Plana rasta za zapadni Balkan povećati ekonomsku konvergenciju zapadnog Balkana s EU-om i omogućiti neke od koristi i obveza pristupa jedinstvenom tržištu prije pristupanja EU-u te osigurati povećanu financijsku pomoć za poticanje reformi.
Ovogodišnje izvješće prepoznaje kako je dvadeset godina nakon najvećeg proširenja EU-a, pristupanje Europskoj uniji i dalje ključni pokretač dugoročne sigurnosti, mira, stabilnosti i prosperiteta u Europi. Povijesna prilika za vezivanje svoje budućnosti s EU-om otvorena je za deset partnera, uključujući šest zemalja zapadnog Balkana, kao i Tursku, Ukrajinu, Moldovu i Gruziju.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.