"U kojoj (pri)povijesti sam rođena?" naziv je izložbe autorice Mirne Jančić Doyle koja će javnosti biti predstavljena u petak, 7. jula u Historijskom muzeju BiH.
Otvorenje je zakazano za 19.00 sati, ali u 17.15 sati više o svojim radovima će govoriti autorica izložbe, Mirna Jančić Doyle, i to u sklopu međunarodne konferencije 'Why Remember', koja se isti dan održava u prostorijama muzeja.
Mirna Jančić Doyl je stručnjakinja za obrazovne politike i vizualna umjetnica iz Sarajeva, trenutno nastanjena u Nizozemskoj. Magistrirala je Obrazovne studije na Sveučilištu Oxford, a kroz svoj stručni rad posvećena je problematici poslijeratne podijeljenosti učenika u školama, kao i inkluziji djece pripadnika nacionalnih manjina. Jančić Doyle od 2021. kroz svoju umjetnost propituje obrazovne teme.
Ovom izložbom Jančić Doyle svjedoči i propituje kako su u proteklih 30 godina obrazovni sistemi u Bosni i Hercegovini (BiH) održavali tri međusobno isključiva i često suprotstavljena povijesna narativa o 20. stoljeću u regionu.
Kao i brojni drugi pripadnici njene generacije, Jančić Doyle je rođena u četvrtom narativu, koji se učio u školama prije 1990-ih u jugoslovenskom sistemu. Kasnije, kada se sa 13 godina našla u izbjeglištvu, u zadnjem razredu osnovne škole, doživjela je zvaničnu promjenu povijesnih ‘istina’ u razredu, a što je obilježilo njen odnos prema ovom fenomenu.
U ovoj postavci kolaža, sastavljenih od istrgnutih dijelova udžbenika povijesti koji se danas koriste u završnim razredima osnovnih škola diljem BiH, Jančić Doyle isprepliće suprotstavljene narative o Drugom svjetskom ratu u regionu, u pokušaju da razgradi njihovu unutrašnju logiku, te da ju otvori prema dijalogu, saopćeno je iz Historijskog muzeja BiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.