Dugometražni dokumentarni film „Posljednja YU dokumenta“ u produkciji Udruženja CKA Charlama i DEPO-a nalazi se završnoj fazi postprodukcije. Projekat, po scenariju i režiji Jasmina Durakovića, dugo je nastajao i sniman je u Sarajevu, Beogradu i Zagrebu.
Film je priča o najvećoj izložbi suvremene likovne umjetnosti u bivšoj Jugoslaviji pod nazivom „YU dokumenta“, održanoj o sarajevskoj Skenderiji. Paralelno sa ovom pričom, film prati u današanjem vremenu dvojicu umjetnika koji su pokrenuli ovaj u Sarajevu gotovo zaboravljeni kulturni događaj. Ta dvojica umjetnika koji su (uz Radoslava Tadića) pokrenuli ovu historijsku izložbu su Jusuf Hadžifejzović i Aleksandar Saša Bukvić. Kroz njihovo nekadašnje i današnje umjetničko djelovanje prelama se i priča o kulturnim događajima u centru Skenderija.
U filmu se, uz Hadžifejzovića i Bukvića, pojavljuju brojna druga velika imena umjetničke scene BiH i regije (Ješa Denegri, Mrđan Bajić, Slavko Timotijević, Zoran Popović, Danijela Purešević, Danijel Trajković, Zdenka Badovinec, Goran Trbuljak, Ivana Bago, Anton Maričić, Mladen Lučić, Vlado Martek, Dean Jokanović Toumin i Enver Hadžiomerspahić).
Direktori fotografije su Amer Beganović i Jasmin Spahić, tonac je Adis Baždarević, montažer Dario Marjanović, dok je obradu zvuka i muziku radi Bojan Andić. Izvršni producent filma je Ismar Duraković. Partner za snimanje filma u Zagrebu bila je producentska kuća „Plavi film“. Film je podržan od strane Fondacije za kinematografiju i Ministarstva kulture i sporta KS.
„Posljednja YU dokumenta“ dio su filmskog projekta, zajedno sa dugometražnim igranim filmom „Praznik praznine“, reditelja Jasmina Durakovića i planirano je ova dva filmska ostvarenja paralelno idu u kino i digitalnu distribuciju ove jeseni, saopćeno je iz DEPO-a.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.