Oni koji su ga poznavali kažu kako je Uščuplić bio veliki zaljubljenik u planine i prirodne ljepote naše zemlje, a život je u 48. godini izgubio na Zelengori, gdje je na nadmorskoj visini oko 1.700 metara podlegao nakon udara groma. Juče je klanjana dženaza i obavljen ukop na mezarju u sarajevskom naselju Jarčedoli. Efendija koji je vodio dženazu namaz kazao je kako ne pamti brojniju dženazu.
U maju 2021. godine postavili smo 33 pitanja za Dženana Uščuplića, proslavljenog igrača i trenera FK Sarajevo. Razgovaramo s njim u momentu kada fudbalski klub Sarajevo sporazumno raskida saradnju sa trenerom Vinkom Marinovićem, a ekipu preuzima Dženan Uščuplić. Bio je trener juniorske selekcije Akademije FK Sarajevo do tada je vodio prvi tim u dva navrata i oba puta osvojen je trofej. U sezoni 2013/14. osvojen je Kup Bosne i Hercegovine, a u sezoni 2014/15. titula šampiona Bosne i Hercegovine. Zvali su ga „ čovek trofej“ jer je najtrofejniji trener u istoriji FK Sarajeva.
Podsjećamo na ovaj intervju u kojem Uščuplić otkriva svoja intimna promišljanja o životu, poslu, ljubavi ...
- Sarajevo je veliki klub i ljudi koji su iz ovog grada će se uvijek staviti na raspolaganje klubu. Ali, generalno, klub više voli da radi sa trenerima koji su „veliko ime“, a pogotovo ako se radi o strancima. Naravno, rezultat je ono što se traži, a kada on izostane onda klub poseže za ovakvim rješenjima, odnosno bira one koji su iz Sarajeva, iz grada. Nije to ništa neobično. To je praksa dugi niz godina.
- Prvo da kažem da me je poziv pogodio kao grom iz vedra neba. Tražio sam određene uslove, a s obzirom na situaciju u klubu i poljuljan tim, tražio sam da se iz ekipe sklone igrači koji su pravili određene probleme.
- Jeste.
- Zato što je to najlakše. Lakše je promijeniti trenera nego ekipu ili par igrača koji ne daju maksimum za veliki klub. Osim toga, današnji igrači su više i plaćeni, bez obzira što neki ne daju maksimum, ali pod pritiskom navijača najlakše je promijeniti trenera i primiriti situaciju.
- Svake godine igrač koji igrom pokaže kvalitet napravi neki transfer. To se oduvijek dešava, ali klub poput Sarajeva je trebao na neki način nadomjestiti odlazak njih dvojice.
- Situacija koja se dešavala na pripremama u Umagu gdje su pojedini igrači pravili određene probleme. To se trebalo odmah riješiti i odstraniti ih. Ali klub to nije uradio i glavni razlog pada, po meni, jeste atmosfera u timu koja je poljuljana. Napravili su se neki tabori u ekipi i to je uticalo.
- Završio sam jedan dio, ali sam iz nekih privatnih razloga morao usporiti. To je svakako nešto što me sputava u trenerskoj karijeri. Prije četiri-pet godina kada smo napravili iskorak u Premijer ligi i gdje smo igrali kvalitetno... Licenca jeste problem.
- Posvećen sam sebi, nisam pravio nikakvu pauzu i to je važno. Naravno, gledam stalno utakmice. Trudim se da „pokupim“ neke stvari od najpoznatijih trenera.
- Problem je sredina terena jer nakon odlaska Rahmanovića Sarajevo nema kreatora igre koji „zna da igra“.
- Svakako da jeste. Promijenila je i njihov odnos prema treningu i utakmici, a nema sada ni navijača. Što se tiče testiranja, to je klub ispoštovao maksimalno.
Igrači su izlaske sveli na minimum i to poštuju. Postoje pravila i izvan terena.
- Svakako da je teško igračima koji žele dodatnu energiju, pogotovo kada igra ne ide.
- Svako gostovanje FK Sarajevo je teško jer je to veliki klub i svi su „napaljeni“ kada gostujemo. Nekada je to bila Zenica, a sada vjerovatno Široki Brijeg, zbog poznatih razloga iz prošlosti.
- Škola je radila preko70 godina, a iz nje su izašli mnogi kvalitetni i igrači i ljudi. Po meni je zatvaranje katastrofalna odluka. Bio sam iznenađen kada sam čuo da se zatvara škola koja pritom nosi ime po legendi kluba i grada, i cijele bivše Jugoslavije. Treneri će se pripojiti Akademiji i nastaviti rad. Ne vidim da će doći do bilo kakvih ušteda. Roditelji su svakako to plaćali.
- Dok ide dobro, odnos je korektan. Kada ne ide, onda bude dobacivanja. Ali ja sam rođen ovdje, navikao i na grad i na klub pa nemam problema.
- Slabo to čitam, mada me znaju pogoditi neke stvari. Ali navijači često znaju biti i u pravu kada vide da se neko ne zalaže dovoljno na terenu. Prihvatam i sam krivicu.
- Njihova reakcija je, naravno, bila radost i poželjeli su mi sreću. Ja sam sa njima i ranije bio u kontaktu. Imamo pozitivnu priču i odnos.
- Dosta stvari utiče na to koliko ćete uspjeti ući u psihu igrača. Igrači znaju biti prepotentni i „namazani“, pogotovo u situacijama ako smatraju da ih klub oko nečega nije ispoštovao, plate pogotovo. Znaju namjerno opstruirati.
- Utakmice protiv Borussie Mönchengladbach, pogotovo na Koševu gdje smo odigrali dobru utakmicu protiv tako renomiranog protivnika. Poslije sam čak čuo komentare od starijih navijača da je to bila jedna od najboljih utakmica Sarajeva u njegovoj istoriji.
- Povreda koljena 29. aprila 1998. Doslovno, prije te povrede sam bio završio transfer u Empoli. Oni su prije potpisa trebali doći na tu utakmicu da me još jednom pogledaju, ali to se desilo. Igrali smo protiv Bosne iz Visokog.
- Alen Mešanović.
- Mislim da to nikada neće zaživjeti na ovim prostorima. Politika je u to uključena. U košarci i rukometu se radi o manjem ambijentu pa je lakše iskontrolirati situaciju za razliku od fudbala.
- BiH – Hrvatska, 1996.
- Safet Sušić.
- Kvalitet domaće lige svake godine je nažalost sve slabiji. Prije su bili bolji igrači. Infrastruktura ide nabolje, ali sada je problem sa kadetima i klincima koji žele da sa malo rada i truda postanu veliki igrači. Druga stvar je dovođenje igrača sa strane koji su mahom isluženi. Kada je riječ o Evropi, najjača je engleska Premijer liga.
- Goran Zakarić, iz Borca, je dobar, a u svijetu Leo Messi.
- To sigurno nedostaje čak i za ozbiljan nogomet. Sportski centar iznad Baščaršije se uništio ili FIS. I to je jedan od pokazatelje pada kvaliteta. Grad Sarajevo je uvijek imao talenata, a uništavanjem sportskih terena se smanjuje mogućnost da oni isplivaju.
- Pep Guardiola. Unaprijedio je svaki tim koji je vodio. Imaju posjed lopte, prave razliku na svakom dijelu terena. Što se tiče modernog fudbala, presudna je brzina. Sa loptom i bez nje.
- To je šampionska generacija iz 1984. plus Sušić. Od mlađih, Samir Radovac je bio vrlo kvalitetan da je ostao duže i da nije imao problema kakvih je imao.
- Pored naših trenera koji rade u BiH ili vani poput Sergeja Barbareza, Faruka Hadžibegića, Mehmeda Baždarevića, bilo mi je iznenađenje. Svi oni imaju kvalitet da vode reprezentaciju. Što se tiče Peteva, on je imao malo vremena da bi se dala neka ocjena. Praktično je dobio pomoćnike tek par dana pred utkamice. Grupa nam je svakako teška.
- Razočarenje jer nismo napravili ništa. Mnogo igrača je dobilo priliku da igra. Neke stvari oko tima nisu standardizirane i nismo pokazali kvalitet što je pokazao i rezultat.
- Sanjam rizične situacije na planinama. Jednom smo se vraćali iz kanjona Rakitnice gdje smo imali jako lijep dan. U povratku sam se okliznuo, pokušao sam da se uhvatim za stijenu, ali se odronila. Srećom, na vrijeme sam uspio pomaći nogu jer bi se vjerovatno slomila. Od tada imam te noćne more. I fudbal mi nekada dođe u san. Uglavnom, stvari koje uvježbavamo na terenu.
- Dobio sam jaknu od mog dobrog prijatelja Fikreta Kovača koji živi u Americi i komplet pribor za kampovanje na planini od djevojke Edine.
- Najradije volim pobjeći negdje na planinu.
Nerazdvojni dvojac na planinarskim putešestvijama, Uščuplić i Startov fotoreporter Mevludin Mekić
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.