[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/28\/l-fd6a6e2acde1fd21afcfb62c42336460.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/28\/100x73\/l-fd6a6e2acde1fd21afcfb62c42336460.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/28\/l-fd6a6e2acde1fd21afcfb62c42336460.jpg","size":"124.33","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Svijet

Iranci izlaze na birališta kako bi zamijenili predsjednika koji je poginuo u padu helikoptera

Iranci glasaju u petak na vanrednim izborima za zamjenu pokojnog predsjednika Ebrahima Raisija, poginulog u padu helikoptera prošlog mjeseca, dok je apatija javnosti postala sveprisutna u Islamskoj Republici nakon godina ekonomskih nedaća, masovnih protesta i tenzija na Bliskom istoku.

Birači se suočavaju s izborom između tvrdolinijaških kandidata i malo poznatog političara koji pripada iranskom reformističkom pokretu koji nastoji promijeniti  šiitsku teokratiju iznutra. Kao što je bio slučaj od Islamske revolucije 1979. godine, ženama i onima koji pozivaju na radikalne promjene zabranjeno je kandidiranje, dok samo glasanje neće imati nadzor od strane međunarodno priznatih posmatrača.

Glasanje dolazi u trenutku kada su šire tenzije zahvatile Bliski istok zbog rata između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze. Iran je u aprilu pokrenuo svoj prvi direktan napad na Izrael zbog rata u Gazi, dok su grupe milicija koje Teheran naoružava u regionu – poput libanonskog Hezbolaha i jemenskih Huti pobunjenika – uključene u borbe i eskalirali su svoje napade.

U međuvremenu, Iran nastavlja da obogaćuje uranijum na nivoima koji su blizu nivoa naoružanja i održava zalihe dovoljno velike da izgradi – ako to odluči – nekoliko nuklearnih oružja.

Dok 85-godišnji vrhovni vođa Irana ajatolah Ali Khamenei ima posljednju riječ o svim državnim pitanjima, predsjednici mogu okrenuti politiku zemlje ka konfrontaciji ili pregovorima sa Zapadom.

Međutim, s obzirom na rekordno nisku izlaznost na nedavnim izborima, ostaje nejasno koliko će Iranaca učestvovati u anketama u petak.

Ministar unutrašnjih poslova Ahmad Vahidi, koji je zadužen za nadgledanje izbora, objavio je da su sva biračka mjesta otvorena tek u 8 sati ujutro po lokalnom vremenu. Tipično, Khamenei je jedan od prvih glasača na izborima.

Analitičari općenito opisuju utrku kao trostruko takmičenje. Postoje dva tvrdolinijaša, bivši nuklearni pregovarač Saeed Jalili i predsjednik parlamenta Mohammad Bagher Qalibaf. Zatim, tu je reformistički kandidat Masoud Pezeshkian, koji se svrstao s ličnostima kao što je bivši predsjednik Hassan Rouhani pod čijom je administracijom Teheran sklopio značajan nuklearni sporazum sa svjetskim silama 2015.

Nuklearni sporazum je na kraju propao i tvrdolinijaši su se čvrsto vratili na čelo.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!