[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2017\/05\/25\/startbih-2017052508512301-big.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2017\/05\/25\/100x73\/startbih-2017052508512301-big.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2017\/05\/25\/startbih-2017052508512301-big.jpg","size":"114.29","dimensions":{"width":770,"height":460}}]
Život / Ljepota i zdravlje

Instagram najgora društvena mreža za mentalno zdravlje

Prema novom izvještaju Kraljevskog društva za javno zdravstvo iz Ujedinjenog Kraljevstva, Instagram je najgora društvena aplikacija za mentalno zdravlje mladih ljudi. Istraživači su ispitivali 1.479 osobe u dobi od 14 do 24 godine o tome kako Facebook, Instagram, YouTube, Twitter i Snapchat utiču na njih, te na osjećaje koje ove aplikacije izazivaju kod njih: anksioznost, depresija ili usamljenost, samo su neki od takvih osjećanja.

Ispitivalo se kako ove aplikacije utiču na samopouzdanje, manjak sna i internet zlostavljanje. Sve se ovo ispitivalo da bi se utvrdilo koja društvena mreža ima najviše uticaja na svoje korisnike.

Instagram je, prema ocjenama ispitivanih osoba, najgori za njihovo zdravlje, a slijede ga Snapchat, Facebook i Twitter. Jedina mreža koja je uticala „pozitivno“ na svoje korisnike je YouTube. Sve navedene mreže uticale su na poremećaj sna i umor kod ispitanika.

Jedan od razloga zašto je Instagram proglašen najgorom mrežom je zbog njegovog uticaja na samopouzdanje, posebno kod ženskih osoba.

„Instagram vrlo lako natjera djevojke i žene da pomisle da ne izgledaju dovoljno dobro, da ne zadovoljavaju standarde, a razlog tome je što ljudi obrađuju svoje slike da bi izgledali „savršeno“ „ – rekla je jedna od učesnica u ispitivanju.

Ono što su preporučili naučnici nakon ovog istraživanja, je uvođenje upozorenja na slikama koje su digitalno izmanipulisane. Smatraju da svaka takva slika treba da ima vodeni žig koji će je označavati kao editovanu. Drugi prijedlog jeste uvođenje upozorenja za korisnike da su previše vremena proveli na mreži, ili uvođenje „mjerača“, koji će korisniku jasno prikazivati koliko je tačno vremena proveo na određenoj mreži.

Druga studija iz 2015. godine je također povezala prekomjernu upotrebu društvenih mreža sa lošim mentalnim zdravljem njihovih korisnika, posebno kada je riječ o korisnicima tinejdžerske dobi.

Instagram je početkom mjeseca započeo kampanju o mentalnom zdravlju. Neki korisnici smatraju da ova mreža na njihovo mentalno zdravlje ima pozitivan učinak, jer ih spaja sa ljudima koji imaju slične probleme kao i oni.

Najvažnije je imati mjeru, jer previše bilo čega- pa tako i bilo koje društvene mreže, ima negativan učinak na korisnika.

Podijelite ovaj članak!