Stranka Možemo! je u utorak u saborsku proceduru uputila prijedlog zaključka vezan za rat u Gazi, koji bi hrvatsku Vladu obvezao da se unutar Europskog vijeća zalaže za prekid vatre te otvaranje istrage o ratnim zločinima počinjenim nad civilnim stanovništvom Gaze i Izraela.
Uz to, Možemo od hrvatske Vlade zahtijeva da unutar Europskog vijeća traži izradu operativnog plana financiranja i kontinuirane dostave humanitarne pomoći Gazi, prestanak okupacije Gaze, Istočnog Jeruzalema i Zapadne obale te hitnu diplomatsku akciju koja će voditi rješenju s dvije međusobno priznate države.
Kako javlja Hina, o prijedlogu Možemo Hrvatski sabor će glasati u četvrtak.
Zastupnica Sandra Benčić je na konferenciji za novinare u Hravtskom saboru pozvala sve hrvatske zastupnike i klubove zastupnika, da u četvrtak "pokažu da Hrvatska čvrsto stoji iza vrijednosti koje su navedene u članku 3. Ustava, od kojih je jedna mirotvorstvo".
Benčić je zajedno sa saborskom zastupnicom Jelenom Miloš pozvala hrvatskog premijera Andreja Plenkovića i vladajuću većinu da se jasno odrede oko katastrofalne situacije u Gazi, stanu u zaštitu civila i podrže prijedlog Možemo.
Miloš je istaknula da u Gazi svakodnevno svjedočimo razornom bombardiranju, sprječavanju humanitarne pomoći i ubijanju civila, među kojima je i strahovito velik broj djece.
"Vlada mora tražiti prekid vatre, a ne samo humanitarne pauze, i jasno reći da brutalno nasilje i krvoproliće nad civilima i djecom moraju odmah stati", rekla je.
Glasanje u četvrtak bit će, kaže, trenutak istine. "Uz to, prva prilika da premijer traži prekid vatre bit će također u četvrtak, kad će predsjednik Europskog vijeća Charles Michel posjetiti Hrvatsku”.
Miloš je poručila da odgovor na brutalno nasilje Hamasa ne može biti ubijanje civila i kolektivno kažnjavanje stanovnika Gaze.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.