Hrvatsko nacionalno vijeće (HNV) pozdravilo je u petak prvi posjet hrvatskog premijera Andreja Plenkovića Srbiji i susrete dužnosnika dviju država na visokoj razini, uz ocjenu da će to biti "vidljivi znak i podrška Hrvatske Hrvatima u Srbiji".
Hrvatski premijer Plenković danas prvi put u mandatu odlazi u posjet Srbiji, jedinoj susjednoj zemlji koju kao predsjednik vlade nije posjetio. On će u Subotici otvoriti Hrvatski dom, jedan od znakova da su opterećeni odnosi dviju zemalja u posljednje vrijeme krenuli uzlaznom putanjom, a sastat će se s predsjednicom vlade Srbije Anom Brnabić.
U Hrvatskom nacionalnom vijeću kažu za RTS da je to prvi posjet jednog hrvatskog premijera nacionalnoj zajednici Hrvata u Srbiji i pozdravljaju susrete Hrvatske i Srbije na najvišoj razini.
Predsjednica HNV-a Jasna Vojnić istaknula je važnim da će otvorenju sjedišta hrvatske manjine u Srbiji, Hrvatskog doma – Matice u Subotici, nazočiti i srbijanska premijerka Brnabić s kojom će se Plenković bilateralno sastati.
Naglasila je da taj projekt, koji je gotovo u cijelosti s 1,8 milijuna eura financirala hrvatska vlada, izgrađen za dvije godine.
"To je jako veliki podstrek za Hrvate u Srbiji, jer ćemo dobiti zapravo na prvom mjestu jedan funkcionalni prostor, gdje će biti tri institucije. Bit će, na neki način, i racionalizacija troškova i udruživanje snaga. Imat ćemo i jedan reprezentativni prostor kakav Hrvati zaista ovdje zaslužuju i činit će svojevrsni spomenik kulture za narednih 300 godina", rekla je Vojnić uoči Plenkovićeva posjeta, prenosi Hina.
To će, dodala je, "na koncu, zapravo biti i vidljivi znak i podrška Republike Hrvatske Hrvatima u Republici Srbiji".
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.