[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/04\/hamzavisca.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/04\/100x73\/hamzavisca.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/09\/04\/hamzavisca.jpg","size":"93.44","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Magazin / Start Video

HAMZA VIŠĆA ZA START: Treba od nadležnih organa SAD-a tražiti potrebne informacije za procesuiranje sankcionisanih lica i firmi

Ovog ljeta nije nas zahvatio samo toplinski val i neke famozne superćelijske oluje. Turbulentno je i na političkoj sceni. Nakon brojnih provokacija američka administracija je uvela sankcije najbližem krugu saradnika Milorada Dodika, istovremeno je protiv njega Tužilaštvo podiglo optužnicu  za krivično djelo neizvršavanje odluka visokog predstavnika. Amerikanci nikad snažnije nisu bili kritičniji ni prema Draganu Čoviću zbog Južne interkonekcije. U međuvremenu je na odsluženje kazne krenuo i bivši premijer Fadil Novalić. Bilo je još nekih krupnih događaja koje nismo mogli vidjeti u prethodnim decenijama, a sa daljim postupanjima po informacijama iz raspakovanih aplikacija SKY i ANOM očekuje se još mnogo „potresa“. Da li je međunarodna zajednica zbog globalnih dešavanja ili nečeg drugog krenula u „pospremanje“ BiH, a i Balkana i da li „odbrambena“ reakcija sistema na to može biti generisanje određenog nasilja, pitamo vojnopolitičkog analitičara Hamzu Višću.

- Politička korupcija je rak-rana ovog društva, ali bih iskoristio priliku da kažem da i Opšti okvirni sporazum o miru u BiH doprinosi, što sadržajem koji se različito prevodi, što kilavim tumačenjem istog od strane Visokog predstavnika. Ne samo ovog aktuelnog, nego i mnogih prije njega. Recimo, nikako da Visoki predstavnik objasni Beogradu, pa i Zagrebu, da oni nisu garant, nego strana u Sporazumu – međunarodnom ugovoru, a ako baš insistiraju na svojim garantnim sposobnostima, onda im treba pojasniti da oni jesu garant da će se etničke skupine u BiH pridržavati sporazuma. Ili, kako to da Visoki predstavnik ne insistira da se entitetski ustavi imaju uskladiti sa Ustavom BiH. Ali vratimo se na vaše pitanje. Sankcije koje SAD uvode fizičkim i pravnim licima su stvar politike Washingtona. Naša reakcija u vezi sa sankcijama bi trebala ići u više pravaca. Jedan je da se od nadležnih organa SAD dobiju potrebne informacije upotrebljive za eventualno ovdašnje procesuiranje, a drugi pravac je osigurati da tim osobama ne budu uskraćena ljudska prava u našoj zemlji. Ovo drugo se djelimično i čini, lica sa crne liste su na minulim izborima mogli da biraju i budu birani. Što se tiče pospremanja u BiH i na zapadnom Balkanu, bojim se da je stiglo, ako je stiglo, prilično kasno. Zapad je više od jednog desetljeća zaboravio na nas, čini se nesvjesno prostor ustupio Rusiji i Kini, što su oni zdušno prihvatili i iskoristili za ostvarivanje svojih ciljeva. Rusija punu deceniju radi na destabilizaciji i onesposobljavanju zemalja zapadnog Balkana za evropske i euro-atlanske integracije. Zapad se počeo ponovo aktivno baviti Balkanom kada je prepoznao da situacija na ovim prostorima postaje ozbiljan sigurnosni izazov Evrope. Do tada, postojala je formula – podrži Vučića i region će biti stabilan, tim prije jer on može i da ga destabilizuje po potrebi, ali i vrati u «normalu». Na svu sreću Zapad je prepoznao da postupci Vučića i Dodika nisu samo njihov lični hir, nego i izvana dirigovane aktivnosti koje mogu dovesti do pogoršanja sigurnosne situacije, pa i sukoba- kaže Višća za Start.

Pitali smo ga i kako komentarišete dešavanja oko (ne)dolaska policajaca iz Srbije u BiH?

- Sve što se dešavalo oko (ne)dolaska policajaca MUP-a Srbije je pokazatelj da je secesionistička politika u ozbiljnom zamahu, prije svega nepoštivanje suvereniteta BiH. Mislim da su slučajevi helikoptera i policajaca namjerno plasirani da neke druge stvari prođu ispod radara javnosti. Budžet državni, gubitak jednog delegata u Domu naroda, slučaj Rio Tinto, i dr. Zatim, da je procesu implementacije Dejtonskog sporazuma nedostajala, i danas nedostaje, revizija ispunjenih i neispunjenih obaveza i mandata. Ne zna se ko je nadležan za njihovo poštivanje danas. Recimo, zna se šta je NATO prenio od svojih nadležnosti na EUFOR, ali ne i šta na institucije države, kao što su Parlament, Ministarstvo odbrane, Ministarstvo sigurnosti ili druga tijela. Ured visokog predstavnika bi morao raditi reviziju svih aneksa sporazuma i dokle se stiglo sa njihovom implementacijom. Također, treba istaknuti da je vrlo malo političara pročitalo Dejtonski sporazum i anekse, više se rukovode onim što njihov partijski lider kaže i ponavlja kao mantru, pa makar to bila i laž i posljednje, ali ništa manje važno, u domaćim policijskim snagama ima i onih koji su učestvovali u ratnom zločinu- otuda strah i od vikend policajaca- kazao je Višća.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!