Austrijska prijestolnica usmjerava velika sredstva na javni prijevoz, obnovljive izvore energije i utopljavanje objekata. Fokus je stavljen i na širenje fotonaponskih sistema. U mjere za zaštitu klime 2022. i 2023. godine uložit će 2,8 milijardi eura. Do 2025. godine se planira proizvesti do pet puta više električne energije putem solarnih panela, nego prethodnih godina, saopćio je Eurocomm-PR Sarajevo.
Da bi se to postiglo, svake godine će se graditi onoliko fotonaponskih sistema koliko je izgrađeno u posljednjih 15 godina zajedno.
- Naš cilj da Beč bude klimatski neutralan do 2040. godine se ogleda u budžetu. Zaštita klime ima najveći prioritet, zbog čega se fokusiramo na električnu energiju, grijanje i mobilnost te izdvajamo najviše sredstava do sada - rekao je Jürgen Czernohorszky, ministar za životnu sredinu.
Novi centar za obnovljive izvore energije počet će sa radom 2022. godine. U izradi su i novi energetski prostorni planovi kojima grad može odrediti područja u kojima je za novogradnju dozvoljeno samo obnovljivo ili daljinsko grijanje.
- Pored zaštite klime, potrebne su nam jednako dosljedne mjere kako bismo osigurali da naš grad ostane prikladan za život, čak i kada postane toplije - smatra Czernohorszky.
Program finansiranja "Climate Model City" je efikasan alat u borbi protiv posljedica klimatskih promjena. Svake godine se na projekte održive klimatske adaptacije u okruzima usmjeri dvadeset miliona eura. Ofanziva zelenih površina se također nastavlja i donosi 400.000 metara kvadratnih novih parkova i rekreativnih područja.
- Želimo da svi stanovnici Beča mogu voditi zdrav život, a za to je potrebna dobra i zdrava klima. Dosljednom politikom doprinosimo da Beč za 20 godina bude najbolji grad za život u svijetu - zaključio je Czernohorszky.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.