[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/07\/24\/l-30d0a7166f78531e673e1d266f72e9a9.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/07\/24\/100x73\/l-30d0a7166f78531e673e1d266f72e9a9.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/07\/24\/l-30d0a7166f78531e673e1d266f72e9a9.jpg","size":"122.13","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

U Travniku postavljena izložba plakata bh. filmova

Kinoteka Bosne i Hercegovine u suradnji s Centrom za kulturu Općine Travnik postavila je "Izložbu plakata bh. filmova" na Travničkom korzu u okviru manifestacije 20. Travničke večeri.

Posjetitelji će u narednom periodu u Travniku imati priliku pogledati 50 filmskih plakata nastalih u BiH u periodu od 1951. do 2012. godine, priopćili su organizatori.

Na ovoj izložbi može se vidjeti razvoj grafičkog dizajna u filmskoj umjetnosti i evolucija filmskog plakata - od ručno crtanih i bojenih ostvarenja, preko kombiniranja ilustracije i fotografije, do suvremenih dizajnerskih pristupa.

Ovi plakati nisu samo promotivni materijali, već umjetnička djela, među kojima su radovi priznatih autora poput Safeta Zeca, Ismeta i Ismara Mujezinovića, Franje Likara, Miloša Čirića, Branka Bačanovića, Alije Hafizovića, Čedomira Kostovića, Željke Senečića i drugih.

Jedan od najvrjednijih eksponata je plakat za film "Bitka na Neretvi" koji je naslikao Pablo Picasso.

Kinoteka BiH prikupljanjem i arhiviranjem filmova i plakata sistematski čuva i njeguje filmsku baštinu naše zemlje, a Centar za kulturu Općine Travnik omogućio je da se ona i prezentira stanovnicima i posjetiteljima Travnika.

Na otvorenju izložbe prisutnima su se obratili direktor Centra za kulturu Općine Travnik Taik Ganić i koordinator projekta Kinoteke BiH Mirza Pašić, a tom prilikom  Kinoteci BiH uručena je i zahvalnica za doprinos i sudjelovanje na 20. Travničkim večerima. 

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!