Fondacija Društva zajedničkih vrijednosti Sarajevo sinoć je u Bošnjačkom institutu organizirala izložbu, u okviru koje se je izveden i multimedijalni performans “Voice od Art 2,0”. Porformans su izveli učenici srednjih škola iz BIH, koji su u protekla tri dana učestvovali u radu devet master radionica, koje su vodili eminentni umjetnici i profesori čiji je rad posvećen ljudskim pravima.
Kroz Projekat “Voice of art 2.0/Glas umjetnosti 2.0” educirano je 90 učenika o ljudskim pravima kroz umjetničke radionice. Učenici su učili kako da kriste umjetnost da da bi probuduli svoje razumijevanje ljudskih prava.
Kroz radionice učenici su istražvali koje se teme iz oblasti ljudskih prava mogu iskomunicirati, te kroz dobre prakse, naučiti kako da pojedinačne, lične priče ili događaje kroz umjetnost učine opštim idejama svoje generacije.
Iz Fondacije društva zajedničkih vrijednosti je nagalašeno da je cilj projekta "da osnaži i ohrabri, te potiče jednu osobu da shvati svoju ulogu u postizanju pravde, stvarajući generacije koje će dugoročno odrediti način na koji svi radimo u našim zajednicama i spriječiti kršenje ljudskih prava i nasilne sukobe”.
Ovim projektom u Fondaciji žele da razvijaju konceptualno mišljenje mladih i jačenje individualne uloge u procesu korektivnog djelovanja prema socijalnoj zajednici.
Pored istraživanja i podizanja svijesti o ljudskim pravima mladi ljudi imali su priliku učiti o različitim oblicima kreativnog i umjetničkog djelovanja te učiti se kako stvarati unutrašnje veze između njih (konceptualna umjetnost, fotografija, muzika, gluma dizajn, video, rad performans).
Fondacija “Društva zajedničkih vrijednosti”, Sarajevo, je neprofitna organizacija osnovana 2014. godine u Sarajevu.
Glavni cilj Fondacije je promocija koncepta zajedničkih društava i stvaranje zajedničkih vrijednosti, ne samo u Bosni i Hercegovini i širom regije Balkana, već i na globalnom planu.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.