Nevjerovatno autobigrafsko pamćenje, poznatije kao hipertimezija - hyperthymesia, od grčkih riječi hyper (gore, preko, iznad) i thymesis (sjećanje), jeste sposobnost pamćenja specifičnih detalja po datumima u nečijem životu. Ova fascinantna sposobnost do danas je potvrđena kod samo 60-ak ljudi u svijetu, koji su u stanju da se sa nevjerovatnom preciznošću prisjete šta su radili ili koga su sreli određenog dana.
PAMTE I VREMENSKE PRILIKE: Kod svih njih ekstremno pamćenje datuma počinje negdje oko 10. godine života ili malo kasnije. Hipertimezija se obično testira tako što se izabere neki nasumičan datum iz života ispitanika, a onda se putem dnevnika, javnih podataka, porodičnih albuma ili na neke druge načine provjerava tačnost i istinitost datih podataka.
Gotovo nevjerovatno zvuči podatak da osobe kod kojih je dijagnostifikovana hipertimezija pamte i podatke poput toga kakve su tog dana bile vremenske prilike, dok oni koji su eventualno bili u školi mogu da se prisjete čak i školskog jelovnika tog dana.
Uprkos rapidnom razvoju medicine, prvi slučaj hipertimezije je dokumentovan u medicinskom žurnalu „Neurocase“ tek 2006. godine. Prije publikovanja ovog slučaja, istraživači sa univerziteta u Kaliforniji punih pet godina su intervjuisali i testirali sposobnosti pamćenja osobe koja je u početku vođena samo pod inicijalima. Nešto kasnije pacijentica je sama obznanila identitet, a u pitanju je bila Jill Price, koja je 2009. godine objavila i memoare o svom životu sa hipertimezijom.
S obzirom da je broj potvrđenih slučajeva do sada vrlo mali, naučnici još uvijek nisu sigurno koji su uzroci nastanka hipertimezije. Priceova, koja se sjeća praktično svakog dana svog života počevši od svoje 14. godine, istraživačima je kazala, a istu stvar je potvrdilo još nekoliko osoba s ovom dijagnozom, da joj nevjerovatno pamćenje o detaljima iz svakog dana života zapravo i nije od velike pomoći kada je u pitanju školovanje, odnosno da gradivo ne pamte ništa bolje i ništa brže.
Iako superpamćenje možda zvuči kao veliki dar, ova sposobnost je za one koji je imaju često više noćna mora nego blagodet. Prema vlastitim priznanjima osoba sa hipertimezijom, najveći izazov predstavlja održavanje emotivnih veza jer se mnogima teško nositi sa partnerom koji pamti svaki dan zajedničkog života. Osjećaj da je partner „uvijek u pravu“ mnogima predstavlja preveliko opterećenje.
LJEVORUKI:Mnogi kognitivni psiholozi u nekim segmentima hipertimeziju porede s opsesivno-kompulsivnim poremećajem (OCD), jer se tu radi o opsesivnom razmišljanju o datumima i događajima. S obzirom da se o ovom stanju još uvijek zna jako malo, zanimljivo je da su svi muškarci kod kojih je potvrđena ljevoruci, ali naučnici za sada nisu sigurni da li je u pitanju samo koincidencija ili jedan od indikatora hipertimezije.