[{"img":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/800x600\/no_photo.png","thumb":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/300x300\/no_photo.png","full":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/800x600\/no_photo.png","size":"140.64","dimensions":{"width":770,"height":460}}]
Život / Ljepota i zdravlje

Edukacija, rano otkrivanje i zdrav život važni za prevenciju bolesti bubrega

SARAJEVO, 10.03.2016

km.

Na Svjetski dan bubrega, 10. marta, predsjednica Udruženja nefrologa u BiH Halima Resić kazala je Feni da je dijagnostika bubrežne bolesti jednostavna, a dovoljan je nalaz krvi, urina i ultrazvuk bubrega. Preporuča godišnju kontrolu i naglašava da je to podmukla bolest. U rizičnoj grupi su prije svega dijabetičari i osobe s povišenim krvnim tlakom, osobe starije od 65 godina.

- Bubrezi ne daju simptome. Rijetko se manifestiraju jakim bolovima, osim u slučaju upale i pokretanja kamena u bubregu. Naši pacijenti koji su hroničari, koji su na dijalizi, nemaju bolova. Bubrežna oboljenja se uglavnom otkriju slučajno, odlaskom ljekaru zbog drugih simptoma kad se rade rutinski nalazi krvi - kazala je.

Precizira da je u KS-u u posljednje tri godine testirano oko 1.200 osoba na različite stadije hronične bubrežne bolesti, a oko 70 posto pacijenata imalo je neki od stadija hronične bubrežne bolesti a da to nisu znali.

Naglašava da postoji pet stadija hronične bubrežne bolesti, od čega prva tri stadija često ostaju neprepoznata.

- Naša bubrežna funkcija pada sa životnom dobi. Nije isti rad bubrega kod čovjeka sa 65 godina i nekoga sa 35 godina. Zato je bitno da mi, kao struka, mnogo radimo na prevenciji hronične bubrežne bolesti u cijeloj BiH. Tu je ključna edukacija stanovništva i uloga primarne zdravstvene zaštite - naglasila je.

Stručnjaci ističu važnost bubrega za ljudski organizam, kroz njih za 24 sata prođe dosta krvi koja se filtrira, a ono što je štetno i ne treba organizmu izbaci se u vidu mokraće. Bubrezi su i endokrini organ jer u njima se luče hormoni poput onog koji je bitan za stvaranje crvenih krvnih zrnaca i hormon koji je bitan za kosti....

Ove godine Svjetski dan bubrega posvećen je prevenciji bubrežnih bolesti kod djece, a profesorica Resić kaže da kod nas djeca nasreću nisu u velikom broju pogođena tom bolešću.

- Srećom nije toliko učestala. Ipak roditeljima skrećemo pažnju da vode računa i ukazuju na važnost zdravog životnog stila djece, njihovu prehranu - kazala je.

Udruženje ljekara za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju, Federalno ministarstvo zdravlja i Udruženje dijaliznih pacijenata KS-a za nedjelju najavljuju kampanju u Sarajevu kad će stanovništvu biti dostupan materijal namijenjen isticanju važnosti zaštite bubrega od štetnih utjecaja posebno kod djece.

Razvijene evropske države u fokus zdravlja do 2020. godine stavile su hronične nezarazne bolesti, među kojima je hronična bubrežna bolest.

Podijelite ovaj članak!