Tokom jučeranjeg dana, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) realizovali su akciju "Luna" zbog sumnjivih nabavki medicinske oprema i respiratora tokom pandemije COVID 19. Na meti akcije je bio v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (RS) Dejan Kusturić.
Kako je kasnije saopšteno, iz prostorija FZO i kompanije „Medietik“ je izuzeta obimna dokumentacija tokom pretresa, ali niko nije uhapšen.
Na ove sumnjive nabavke Transparency International BiH i istraživački mediji su upozoravali javnost još prije četiri godine, ali se do juče ništa nije poduzimalo. Tim povodom, Ivana Korajlić iz TI BiH prilikom gostovanja na televiziji N1 jutros je skrenula pažnju na generalno selektivan pristup Tužilaštva BiH na predmete koji dolaze iz Republike Srpske te podsjetila kako je sličan slučaj u Federaciji BiH, poznatiji kao afera „respiratori“ pokrenut i riješen znatno brže.
Portal Startbih.ba je za komentar zamolio dr. Elmira Jahića, advokata i univerzitetskog profesora.
- Nisam posebno upućen, niti sam pratio jučerašnja dešavanja na području Republike Srpske vezano za pretrese u Fondu zdravstvenog osiguranja RS, ali podsjećam da prije svega treba poštovati presumpciju nevinosti, za svakoga pa i vezano za lica koja su jučer bila predmet opservacije javnog tužilaštva RS, poručuju naš sagovornik.
"Osnovi sumnje“ je najniži stepen sumnje da se u određenim aktivnostima stiču obilježja krivičnog djela.
Nadalje kaže da " nikakva paralele niti poveznice nema vezano za aktivnost koja se juče provodila na području RS i aktivnosti koja se desila u Federaciji, odnosno u predmetu Fadil Novalić i drugi, koja je obilježila najeklatantniji primjer urušavanja vladavine prava i pravne sigurnosti u Bosni i Hercegovini."
- Pročitao sam jučerašnje izvještavanje medija i vidim da je saopštenje tužilaštva Republike Srpske da „postoje osnovi sumnje“. Dakle, to je najniži stepen sumnje da se u određenim aktivnostima stiču obilježja krivičnog djela. Vidim da je akcenat od nekakve X količine da je Y količina tehnički neispravna. Ako se, znači, radi o tehničkim uređajima, neispravnosti, pitanju garancije, onda je to pitanje građanskog postupka. U tom dijelu, da li je nešto ispravno, neispravno, ako je tehnički uređaj, onda postoje garancije, kako to regulira Zakon o obligacionim odnosima. Ako se dalje tu radi o narušavanju blanketnih propisa, što opet zadržavam da je nezahvalno komentarisati živ predmet i nezahvalno je komentarisati konkretni slučaj za koji nemamo nikakvih ulaznih parametara osim onoga što je u medijima objavljeno, pa ću ja vaš medij u okvirima toga ispoštovati i dati opservaciju- kaže Jahić pa nastavlja:
-Dakle, ukoliko se radi o osnovama sumnje na kršenje blanketnih propisa, jer se govori o zloupotrebi vanrednog stanja tokom pandemije itd., prije nekoliko dana, povodom poplava u Jablanici u nekoj TV emisiji je gostovao federalni ministar Adnan Delić, gdje je rekao, kako smo proglasili vanredno stanja, da se ne primjenjuju, jer nemamo vremena primjenjivati ,određene odredbe zakona o javnim nabavkama. Dakle, teško je komentarisati jer treba vidjeti kad se to dešavalo, kakve su odluke bile nadležnih vlasti Republike Srpske i, ne treba trčati. Treba biti vrlo oprezan, ali ono što argumentovano mogu reći je to da se ne može povući paralela između slučaja Novalić i drugi i dešavanja koja su se juče desila u RS. Jedino zajedničko je respirator.
Podržavam borbu protiv korupcije, ali ta borba ne smije biti po svaku cijenu.
A kada je u pitanju agilnost ili ekspeditivnost ovog ili onog tužilaštva, ja ću podsjetiti da, kad je u pitanju rad državnog tužilaštva u predmetu respiratori Fadil Novalić i drugi, tu je pao svaki oblik pravnog vođenja postupka. Ako ste pratili, podsjetiću vas da sam ja upravo zbog osnova sumnje u nezakonit rad glavne tužiteljice i ostalih tužilaca podnio krivične prijave. Da sam protiv sudije koja je podigla prvu opužnicu zbog osnovane sumnje podnio krivičnu prijavu- kaže naš sagovornik.
A zašto sve ovo govori, postavlja pitanje Jahić, pa objašnjava:
- Ključni razlog zašto ja izlazim u javnost i ostali iz advokatskog tima Novalić i drugi i kad kažemo da je presuda, pravosnažna presuda i prvostepena presuda, nezakonita, prije svega mislimo da je nezakonita zato što je donesena od stvarnog nenadležnog suda. Sukladno navodima u prvostepenoj presudi, izdvojenom mišljenju gospodina Perića, a na to se malo, skoro nikako nije referirao drugostepeni, gdje je jasno definirano, za dijela koja su propisana krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine i u skladu sa odredbama zakona o sudovima za koje bi se mogla obvezivati stvarna nadležnost suda i tužilaštva BiH, niti je u predmetu dokazivanja. Dakle, Tužilaštvo je samo obmanulo javnost kada je na mantri navodne pretpostavljene nadležnosti Tužilaštva i Suda BiH „ukralo“ od kantonalnog tužilaštva predmet koji je bio već u formiranju koncipiran, da bi se u konačnici, tokom postupka, pa i u konačnici u prvostepenoj presudi koja je potvrđena, iako je nezakonita jer je potvrđena od strane nenadležnog suda, vrlo jasno konstatovano da se Tužilaštvo nije pozvalo djelima koja su propisana Krivičnim zakonom BiH, dakle, udruživanje radi činjenja, pranje novca i tako dalje. Niti su se time bavili, niti su dokazivali, samo su tu iskoristili u postupku izuzimanja predmeta iz nadležnosti kantonalnog tužilaštva i kod podizanja optužnice iako u vrijeme podizanja optužnice nisu imali nijedan dokaz koji bi potvrdio osnove sumnje da se u takvim aktivnostima stiču obilježja krivičnog djela propisana krivičnim zakonom BiH. Čak naprotiv, imali su dokaze da nema ni osnova sumnje da su počinjena ta dijela. Podsjetit ću i vas i javnost da je prije podizanja optužnice Tužilaštvo BiH dobilo dokaze ili odgovore putem međunarodne pravne pomoći iz Kine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Slovenije, Velike Britanije i domaćih banaka u BiH, da nema ni indicije, a kamoli osnovane sumnje koja bi ukazivala na udruživanje radi činjenja ili pranja novca i tako dalje- kaže Jahić pa nastavlja:
Dakle, nikakve paralele ne može biti, niti postoji prema ovome što je do sada u medijima objavljeno za jučerašnja dešavanja u Republici Srpskoj.
- Isforsirana je nadležnost tužilaštva, što šalje jednu ružnu poruku, da se izgleda ne vjeruje nižim nivoima vlasti, kantonalnim tužilaštvima i da, kad se treba odstrel nekoga uraditi, onda dajte da to radi Tužilaštvo BiH, da stvori pompeznost o nekakvoj borbi protiv korupcije. Ja, naravno, podržavam borbu protiv korupcije, ali ta borba ne smije biti po svaku cijenu. Moraju se paralelno s tim poštovati ljudska prava, međunarodnii dokumenti, presumpcija nevinosti, pravo na odbranu, pravo da bude u mogućnosti da mu se prezentuje od čega se brani i da li je mogao adekvatno svoju odbranu formirati. Dakle, nikakve paralele ne može biti, niti postoji prema ovome što je do sada u medijima objavljeno za jučerašnja dešavanja u Republici Srpskoj- kaže Jahić.
- Druga stvar, ako nešto i postoji u tom predmetu u Republici Srpskoj, ne mislim da treba biti nadležnost tužilaštva BiH. Ne mislim, na osnovu ovoga što nam je prezentovano, tehnička neispravnost uređaja ne čini krivično djelu, to može biti pitanje građanske parnice. Eventualno povreda blanketnih propisa, ukoliko nisu postojali izuzeci, koji su zbog nekakvih okolnosti o kojima je i gospodin Delić pričao, spomenuo sam to, znači koji izuzimaju primjenu blanketnih propisa, odnosno odrebi zakon o javnim nabavkama, to je već nešto drugo. Ukoliko je tu neka priča urađena, znamo šta čini obilježja krivičnog djela, zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, znači zakonska formulacija tog djela, ali to u javnosti nije prezentovano i teško je dati bilo kakvu dalju opservaciju- mišljenja je Jahić.
- Ali, kategorično dajem izjavu da ne postoji nikakva poveznica između ova dva slučaja. Na kraju krajeva tu je još jedna bitna stvar. U vrijeme kad se stvara pomoću medija ta afera, respiratori, u skladu sa Zakonom o carinskoj politici nisu bili ni uvezeni, jer uređaj je uvezen onog momenta kada prođe carinsku proceduru. U ovom slučaju, prema ovome što je dostupno u medijima, radi se, znači, o uređajima koji su s skladu sa carinskom politikom uvezeni, ali naglašavam da se vrlo oprezno, koliko god javnost bila zainteresirana, mora se poštovati to da se javnost ne dezavuiše, da se ljudi ne presuđuju prije okončanja postupka, jer i tužilaštvo izlali u javnost sa osnovama sumnje, a to je najblaži stepen- smatra dr. Jahić.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.