Doktor Mahir Moro, specijalista ortopedije i traumatologije sa odjela ortopedije u Općoj bolnici „Primarijus dr. Abdulah Nakaš“ u Sarajevu dnevno pregleda i više od 30 pacijenata nakon čega seli u operacionu salu gdje obavi jedan ili dva operativna zahvata. Iako je u 30-im godinama, već je, kaže, primijetio veliku razliku kada je riječ o fizičkoj aktivnosti djece nekada i sada.
- Kada sam bio mali sjećam se kako me mati uvijek dozivala sa balkona. Parkovi i igrališta su uvijek bili puni djece. Danas, nisu - konstatuje on, a posljedice, kaže, svakodnevno primjećuje na poslu.
- Fizička aktivnost je bitna za razvoj lokomotornog i kardirespiratornog sistema, ali i za razvoj generalno. Djeca danas vrijeme provode na tabletima, TV-ekranima i konzolama. Takva djeca obično kada padnu nešto i slome. Kada smo mi bili mali, stalno je bilo padova, ali su se lomovi rijetko dešavali. Danas djeca čim malo padnu odmah je neki lom. Fizička aktivnost je jako bitna za gustoću kostiju i normalan razvoj, a djeca koja su fizički aktivna su otpornija na traumu i oboljenja.
Tako upozorava naš sagovornik, a potom naročito skreće pažnju starijoj populaciji:
- Sa godinama dolazi osteoporoza jer se gubi koštana struktura i upitna je čitava mineralizacija. Jedino fizička aktivnost može povećati gustoću kostiju, što jača kosti i dovodi do manje lomova - navodi dr. Moro.
Osim svog osnovnog zanimanja, dr. Moro je već dvije godine svjetski prvak u powerliftingu, sportu koji se temelji na tri različite vježbe snage - squat (čučanj), bench press (potisak sa klupe) i deadlift (mrtvo dizanje).
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.