[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/19\/l-a3a6fb527e5cb960d74804668aefc849.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/19\/100x73\/l-a3a6fb527e5cb960d74804668aefc849.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/19\/l-a3a6fb527e5cb960d74804668aefc849.jpg","size":"105.35","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / BiH

Delić: U draftu novog Zakona o radu već smo uvrstili pauzu u radno vrijeme

Radna grupa Federalnog ministarstva rada i socijalne politike danas i sutra održava sjednicu, koje se u kontinuitetu održavaju već izvjesno vrijeme, a na kojima se razmatraju izmjene i dopune Zakona o radu, uključujući i mogućnost donošenja potpuno novog zakona, ukoliko se za tim pokaže potreba.

Jedna od izmjena koje su već uvrštene u draft Zakona odnosi se na pauze tokom radnog vremena, a upravo s ciljem poboljšanja prava radnika, kako smo i najavili kad smo krenuli s radom na ovom Zakonu - saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

U saopćenju se navodi da predloženi član koji definiše ovo pitanje glasi:

Član 104. (Pauza)

(1) Radnik koji radi najmanje šest sati dnevno, ima svakoga radnog dana pravo na odmor (pauzu) od najmanje trideset minuta, osim ako posebnim zakonom nije drugačije određeno.

(2) Maloljetnik koji radi najmanje četiri sata i trideset minuta dnevno, ima svakog radnog dana pravo na odmor (pauzu) od najmanje trideset minuta neprekidno.

(3) Radnik, odnosno maloljetnik koji u nepunom radnom vremenu radi kod dva ili više poslodavaca, a ukupno dnevno radno vrijeme kod svih poslodavaca traje najmanje šest, odnosno četiri sata i trideset minuta, pravo na pauzu ostvaruje kod svakog poslodavca srazmjerno ugovorenom nepunom radnom vremenu.

(4) Poslodavac je dužan na zahtjev radnika omogućiti odmor iz stava (1) ovog člana, u trajanju od najduže šezdeset minuta za jedan dan u toku radne sedmice.

(5) Vrijeme odmora iz st. (1), (2), (3) i (4) ovoga člana ubraja se u radno vrijeme.

(6) Ako posebna priroda posla ne omogućuje prekid rada, radi korištenja odmora iz stava (1) ovoga člana, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu uredit će se vrijeme i način korištenja ovoga odmora.

Kako je kazao ministar Delić, sve ono što je u proteklim godinama prepoznato kao potreba izmjene u Zakonu o radu bit će predloženo u novom Zakonu. Kako i u kojim mjerama znat ćemo kad radna grupa pripremi prvi draft koji se očekuje u narednom periodu. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike nastavit će aktivno raditi na unaprjeđenju zakonodavnog okvira kako bi odgovorili na izazove savremenog tržišta rada i unaprijedili prava svih radnika u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Podršku Ministarstvu u izradi ovog zakona daju međunarodne organizacije - navodi se u saopćenju.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!