Savjetnik američkog državnog tajništva Derek Chollet kazao je u utorak tijekom razgovora s kosovskom predsjednicom Vjosom Osmani u New Yorku da se Kosovo treba hitno angažirati u dijalogu za normalizaciju odnosa sa Srbijom uz posredovanje Europske unije (EU).
Osmani i Chollet susreli su se na marginama Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku gdje su razgovarali o dijalogu Kosova i Srbije i potrebi deesklacije na sjeveru Kosova, a sastanku je nazočio i Gabrijel Escobar, izaslanik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za zapadni Balkan.
"Dobra rasprava s predsjednicom Vjosom Osmani o našoj zajedničkoj predanosti euroatlantskoj budućnosti Kosova, potrebi za smanjenjem napetosti i hitnim uključivanjem u dijalog koji omogućuje EU, za normalizaciju odnosa sa Srbijom što je ključ za regionalnu stabilnost i EU integracije", napisao je Chollet na platformi X.
Kosovska predsjednica je tom prigodom istaknula značaj "principijelnog pristupa punoj i uravnoteženoj primjeni dogovora postignutih u okviru dijaloga".
"Uloga SAD-a je ključna za uspješan završetak procesa, utirući put za međusobno priznanje", napisala je Osmani na platformi X.
Sastanak Osmni i Cholleta upriličen je dan nakon što je kosovski premijer Albin Kurti optužio posebnog izaslanika EU za dijalog Kosova i Srbije Miroslava Lajčaka da svoja stajališta usklađuje sa Srbijom, a tjedan dana nakon posljednje runde dijaloga na visokoj razini između Kosova i Srbije u Bruxellesu.
Nakon tog sastanak Europska unija je priopćila kako Kurtii nije bio spreman za napredak, za razliku od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je prihvatio prijedlog EU za primjenu sporazuma o normalizaciji odnosa.
U Bruxellesu je Kurti tvrdio da je predstavio svoj plan za primjenu sporazuma o normalizaciji odnosa i Aneks dokumenta za njegovu provedbu, ali su Srbija i EU odbili njegov plan.
No kosovski premijer drži da ne može prihvatiti da formiranje Zajednice općina sa srpskom većinom bude preduvjet za provedbu sporazuma o normalizaciji odnosa i da je prije toga potrebno postići suglasnost o planu provedbe toga sporazuma.
Sporazum o normalizaciji odnosa ne predviđa međusobno priznanje na čemu inzistira Kosovo, ali se u sporazumu od Srbije traži da prihvati kosovske dokumente i simbole.
Nakon prošlotjednog sastanka Vučića i Kurtija, u okviru dijaloga za normalizaciju odnosa, Europska unija priopćila je da će se zbog neuspješnih pregovora konzultirati sa zemljama članicama i SAD-om o sljedećim koracima.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.