[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/06\/sbk.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/06\/100x73\/sbk.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/06\/sbk.jpg","size":"93.46","dimensions":{"width":1170,"height":580}},{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/06\/sbk_1.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/06\/100x73\/sbk_1.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/06\/sbk_1.jpg","size":"93.46","dimensions":{"width":1170,"height":580}},{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/06\/logoslogan.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/06\/100x73\/logoslogan.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/06\/logoslogan.jpg","size":"90.75","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Čak 38 mini hidroelektrana u SBK neispunjavaju uvjete Pravilnika o ekološki prihvatljivom protoku

Aarhus centar u BiH izražava ozbiljnu zabrinutost zbog nedostatka usklađenosti vlasnika malih hidroelektrana (mHE) s Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o načinu određivanja ekološko prihvatljivog protoka.

Ekološki prihvatljiv protok (EPP) predstavlja minimalni protok koji osigurava očuvanje prirodne ravnoteže i ekosistema vezanih za vodu. Dakle, EPP se određuje radi održanja ili vraćanja strukture i funkcije vodenih i uz vodu vezanih ekosistema, doprinoseći sprečavanju degradacije stanja voda i ostvarenju ciljeva zaštite okoliša kroz održivo korištenje vode.

sbk.jpg

Na temelju informacija koje smo prikupili, vlasnici mHE u Srednjobosanskom kantonu nisu se uskladili s odredbama navedenog Pravilnika, posebno kada je riječ o live prijenosu podataka s mjernih stanica i njihovom čuvanju u propisnim dnevnicima. Stoga, Aarhus centar u BiH insistira na transparentnosti i hitnom inspekcijskom nadzoru kako bi se utvrdilo u kojoj mjeri su vlasnici mHE ispoštovali propisane norme.

S obzirom na ozbiljnost situacije, Aarhus centar u BiH poziva nadležne institucije da poduzmu neophodne administrativne mjere. Tražimo obustavu rada svih 38 mHE u navedenom kantonu i zabranu svih aktivnosti koje su u suprotnosti sa zakonom.

Nadalje, insistiramo na primjeni člana 117. Zakona o inspekcijama Federacije Bosne i Hercegovine radi sprječavanja povreda zakona i drugih propisa, te sprečavanja nastanka štetnih posljedica i otklanjanja uzroka koji bi mogli dovesti do takvih posljedica.

Aarhus centar u BiH će pažljivo pratiti razvoj situacije i očekuje od nadležnih organa promptnu reakciju kako bi se osiguralo poštivanje zakona i zaštita interesa zajednice.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!