[{"img":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/800x600\/no_photo.png","thumb":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/300x300\/no_photo.png","full":"https:\/\/startbih.ba\/assets\/images\/default\/800x600\/no_photo.png","size":"168.92","dimensions":{"width":770,"height":460}}]
Život / Nauka i tehnologija

Britanija odobrila proceduru za začinjanje beba između tri osobe

LONDON, 15. dec.2016

Britanska regulatorna agencija za oplodnju odobrila je u četvrtak kontroverznu tehniku koja omogućuje doktorima da stvore bebe korištenjem DNK tri osobe - u, kako ju je nazvala, "historijskoj" odluci koja bi pomogla u sporečavanju da mali broj djece naslijedi potencijalno fatalne bolesti od svojih majki.

Predsjednica regulatorne agencije Sally Chesire opisala je to kao "momenat koji mijenja živote" porodicama koje bi mogle imati koristi od tog tretmana.

- Roditelji s veoma visokim rizikom da imaju djecu sa životno opasnom mitohondrijskom bolešću mogli bi uskoro imati priliku za zdravu, genetski vezanu djecu - navodi ona u saopćenju.

Nova procedura ima za cilj riješiti probleme povezane s mitohondrijama, strukturama koje stvaraju energiju van nukleusa ćelija. Falične mitohondrije mogu rezultirati stanjima kao što su mišićna distrofija, velika zatajenja rada organa i teške slabosti mišića.

Kako bi pomogli ženama s mitohondrijskim problemima i spriječili ih da ih ne proslijede na svoju djecu, naučnici uklanjaju nukleus DNK iz jajnika buduće majke i ubrizgaju ga u jajnu ćeliju donatorke čija je donatoreka DNK uklonjena. To se može desiti prije ili poslije oplodnje.

Embrion nastao iz takve procedure ima nukleus DNK svojih roditelja ali također i mitohondrtijski DNK od donatora na koji otpada manje od jedan posto rezultirajućih gena embrija, prenosi Associated Press.

Podijelite ovaj članak!