[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/06\/06\/l-09317bc3a996971c2ec43aab37b7e072.jpeg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/06\/06\/100x73\/l-09317bc3a996971c2ec43aab37b7e072.jpeg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/06\/06\/l-09317bc3a996971c2ec43aab37b7e072.jpeg","size":"86.07","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Regija

Bregu: Region zaslužuje energičniji proces proširenja i prednosti članstva i prije pristupanja EU

Ministri vanjskih poslova Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) pohvalili su napore koje Vijeće za regionalnu saradnju (RCC) ulaže u poticanje regionalne saradnje i integracije ekonomija zapadnog Balkana u Evropsku uniju (EU). Posebno se osvrnuli na niz konkretnih postignuća u proteklih dvanaest mjeseci, među kojima se ističu sporazum o smanjenju cijena rominga između EU i zapadnog Balkana koji je koordinirao RCC i tri sporazuma o mobilnosti potpisana prošle godine na samitu u okviru Berlinskog procesa. 

Ministri SEECP-a koji su se danas okupili na sastanku ministara vanjskih poslova u Budvi, u Crnoj Gori, prihvatili su Godišnji izvještaj Vijeća za regionalnu saradnju koji je predstavila generalna sekretarka organizacije Majlinda Bregu.  

- Snažnija Evropa je sasvim sigurno ona sa integrisanim zapadnim Balkanom. Za ostvarenje sna o evropskoj porodici regiona potrebna je strateška vizija i mnogo napornog rada, dok je sa strane EU potrebna politička volja i posvećenost proširenju. Zapadni Balkan je, nadam se, zauvijek završio sa pitanjima koja počinju 'ako' u pogledu pristupanja EU, te se s pravom okrenuo pitanjima 'kada' i 'kako' - rekla je Bregu, obraćajući se na ministarskom sastanku.

Ministri evropskih poslova Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi su, na svom sastanku, ponovili raniju zahvalnost na radu Vijeća za regionalnu saradnju i njegove generalne sekretarke, kao i na uspjesima u usmjeravanju regionalne saradnje i pratećih inicijativa.  

- Sada s nestrpljenjem čekamo da se deklaracije počnu pretvarati u konkretne aktivnosti, te da se obnovi kredibilitet pristupanja Evropskoj uniji inspirisan jasnom Šumanovom vizijom integracije temeljem konkretnih postignuća. Bez obzira na koncept, naši građani i region zaslužuju energičniji proces proširenja i prednosti članstva i prije samog pristupanja - rekla je Bregu i dodala da je to pravac koji je Vijeće za regionalnu saradnju svim snagama zagovaralo.

Istovremeno je navela kako je zajedničko regionalno tržište (CRM) usko povezano sa većim približavanjem regiona jedinstvenom tržištu EU.

- Sada imamo regionalni model zasnovan na pravilima EU, kao i zamah i veću svijest o regionalnoj saradnju, što su glavni sastojci zbog koji smo mi u Vijeću za regionalnu saradnju optimistični u pogledu budućnosti i novih uspjeha regionalne saradnje. Osim toga, naša zajednička strategija Jugoistočna Evropa 2030 predstavlja glavni pravac i okvir zajedničkih napora na održivom rastu u cijeloj jugoistočnoj Evropi - zaključila je Bregu.

Na sastancima kojima je predsjedavao Dritan Abazović, predsjednik Vlade Crne Gora koja trenutno predsjedava Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi, okupili su se ministri i visoki zvaničnici iz jugoistočne Evrope.

Oba sastanka, odnosno sastanak ministara evropskih poslova i sastanak ministara vanjskih poslova SEECP-a, održani su pod okriljem crnogorskog predsjedavanja Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi koje teče od 1. jula 2022. godine.

Na samitu lidera SEECP-a koji se treba održati 27. juna očekuje se i prihvatanje Godišnjeg izvještaja Vijeća za regionalnu saradnju.

Sjeverna Makedonija će na samitu preuzeti predsjedavanje SEECP-om u narednih godinu dana, saopćeno je iz RCC-a.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!