[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/18\/l-025b30d57e64dfbba188228aa8bd3178.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/18\/100x73\/l-025b30d57e64dfbba188228aa8bd3178.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/18\/l-025b30d57e64dfbba188228aa8bd3178.jpg","size":"66.27","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Svijet

Blinken: Borba protiv dezinformacija je 'vitalni' američki nacionalni sigurnosni interes

Borba protiv dezinformacija, uključujući sadržaje stvorene umjetnom inteligencijom, predstavlja "vitalni" nacionalni sigurnosni interes i diplomatski prioritet za Sjedinjene Države, izjavio je državni sekretar Antony Blinken u ponedjeljak na samitu demokratije u Seulu.

Blinken boravi u Južnoj Koreji na ovosedmičnom trećem samitu za demokratiju, inicijativi američkog predsjednika Joea Bidena, koji okuplja vladine zvaničnike, nevladine organizacije i članove civilnog društva.

Naglašavajući da digitalne tehnologije, uključujući društvene mreže i umjetnu inteligenciju, "dramatično jačaju brzinu i širenje dezinformacija", Blinken je naveo američke napore da se suprotstave tom trendu.

- Izgradnja otpornijeg informacionog okruženja vitalni je interes američke nacionalne sigurnosti i hitan prioritet naše diplomatije - kazao je on.

- Danas, State Department objavljuje ono što mi zovemo “Demokratska mapa puta” preporuka kako bi se pomoglo ljudima da postanu svjesniji i otporniji na manipulaciju informacijama - kazao je.

- To bi uključivalo ohrabrivanje platformi društvenih mreža da označavaju sadržaj generiran umjetnom inteligencijom, tako da korisnici znaju kada je slika stvarna, a kada nije - dodao je.

Blinken je također iznio niz napora da se podrži medijska industrija, uključujući suzbijanje "zloupotrebe komercijalnog špijunskog softvera za praćenje i uznemiravanje novinara, branitelja ljudskih prava i drugih - uključujući korištenje sankcija, kontrole izvoza i viznih ograničenja za zadržavanje vlada a firme treba smatrati odgovornim“.

Na prošlogodišnjem samitu, deset zemalja posvećenih osiguravanju primjene špijunske tehnologije "u skladu s univerzalnim ljudskim pravima i osnovnim slobodama", učestvovalo je, rekao je, a ove godine je potpisalo još šest zemalja - uključujući i domaćina Južnu Koreju.

Web lokacije koje šire propagandu obično su se oslanjale na armije pisaca, ali generativni alati umjetne inteligencije sada nude znatno jeftiniji i brži način za izradu sadržaja koji je često teško dešifrirati iz autentičnih informacija.

Stotine sajtova s vještačkom inteligencijom koji oponašaju novinske kuće pojavili su se posljednjih mjeseci, što je izazvalo eksploziju lažnih narativa o svemu - od rata do političara – za koje istraživači kažu da izazivaju uzbunu u godini značajnih izbora širom svijeta.

Stručnjaci kažu da bi automatski generirane dezinformacije mogle imati veliki utjecaj na američke izbore u 2024. godine, a brojne druge zemlje, uključujući Južnu Koreju koja ima parlamentarne izbore u aprilu, također su zabrinute zbog tog pitanja, prenosi AFP.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!