[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/10\/11\/drvna1.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/10\/11\/100x73\/drvna1.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/10\/11\/drvna1.jpg","size":"71.29","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Bh. industrija namještaja bilježi rast izvoza

U okviru projekta EU4BusinessRecovery održan je webinar na kojem je zaključeno da bh. industrija namještaja bilježi rast izvoza, te da je neophodan strateški pristup u oblasti dizajna i inovacija.

Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, učešće drvnog sektora u ukupnom izvozu privrede BiH je 13,1 posto, dok je pokrivenost uvoza izvozom 347 posto. U oko 1.400 kompanija zaposleno je blizu 30.000 ljudi.

Drvoprerađivačka industrija u BiH jedna je od strateških grana privrede i na osnovu zvaničnih izvještaja zabilježen je rast izvoza, gdje se posebno ističe tržište Njemačke sa 20 posto rasta.

Direktor njemačke organizacije za investiranje i trgovinu za zapadni Balkan German Trade and Invest – GTAI Martin Gaber istakao je kako oporavak njemačke ekonomije i sveprisutni trend približavanja kupaca i dobavljača posebno u oblasti gradnje, nudi nove prilike za bh. proizvođače.

Tokom webinara je predstavljeno i istraživanje o trenutnom stanju na tržištu koje je sprovela kompanija Targer E&C. Kao najveći izazov sa kojim se susreću, kompanije su navele nedostatak i kašnjenje sirovine i nedostatak stručnog kadra.

Čak 80 posto kompanija zabilježilo je porast obima narudžbi u 2021. godini u odnosu na 2019. godinu, dok je 70 posto kompanija porast narudžbi bilježilo čak i u 2020. godini.

Također, većina firmi odgovorila je da je cijena trasporta povećana, dok je cijena sirovina drastično povećana, te da su problemi sa pravovremenom dobavom sirovima veoma izraženi.

Projekat EU4BusinessRecovery podržava mikro, mala i srednja preduzeća u Bosni i Hercegovini da nastave sa poslovanjem i očuvanjem radnih mjesta, a posebno će podržati poduzetnice, mlade i druge ranjive skupine u osnivanju vlastitih biznisa i u prevladavanju negativnog učinka pandemije Covid-19 stvaranjem otpornijeg poslovnog okruženja, saopćeno je iz tog projekta.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!