Šume iz kojih Beč svakodnevno crpi izvorsku vodu nalaze se daleko izvan grada, na planinama Rax, Schneeberg i Hochschwab. Zaštićena područja izvora pokrivaju oko 32.930 hektara, što odgovara oko četiri petine područja Beča.
Za očuvanje tih područja koriste se posebne šumske dizalice, ali i konji, saopćeno je iz Eurocomm-PR-a Sarajevo.
- Važno nam je očuvati i upravljati tim šumama na prirodan način, jer samo tako možemo osigurati visok kvalitet bečke vode - naglašava Jürgen Czernohorszky, gradski vijećnik za klimatske promjene.
Za očuvanje tih šuma koriste se ekološki prihvatljive metode, uključujući i hibridne dizalice. Dizalica s hibridnom tehnologijom osigurava maksimalnu zaštitu tla tijekom berbe drveta.
Šumska dizalica K 507 e-H iz "Koller Forsttechnik", pored dizel motora, radi i sa električnim motorom i na taj način troši samo desetinu goriva konvencionalnih dizalica.
U osjetljivijim predjelima šuma koriste se prije svega konopne dizalice, ali i konji kako se ne bi oštetili zemlja i podrast šume. Posebna pažnja se poklanja približavanju prirodi, što između ostalog znači da se ne provodi krčenje šume, već samo male intervencije.
- Korištenje hibridne dizalice je mnogo sigurnije zahvaljujući upotrebi bioloških ulja u mehanici. Iznad svega, jer znatno manja potrošnja znači da je na lokaciji potrebno mnogo manje goriva - objasnio je direktor šuma Andreas Januskovecz, povodom obilježavanja 21. marta, Međunarodnog dana šuma.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.