Nadležne institucije za upravljanje vodama u Federaciji BiH ističu da je voda najdragocjeniji resurs BiH i da, ukoliko na pravi način iskoristimo tu vrijednost, uz odgovorno upravljanje vodama, naše vodno bogatstvo može postati ozbiljan pokretač razvoja BiH.
-Zato je naša poruka javnosti u Bosni i Hercegovini da se svaki pojedinac i cjelokupno društvo zapitaju koliko je voda važna za njih lično, za njihove porodice i prijatelje, za sve ljude i njihove potrebe i da je prema tome vrednuju - navode iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Agencije za vodno područje Jadranskog mora Mostar i Agencije za vodno područje rijeke Save Sarajevo u zajedničkom saopćenju za javnost povodom Svjetskog dana voda.
Svjetski dan voda, 22. mart, ove godine se u cijelom svijetu obilježava pod motom “Vrednovanje vode”, što je veoma značajno u vremenu borbe s pandemijom covid-19. Odgovarajuće vrednovanje vode ključno je za postizanje globalnih ciljeva Ujedinjenih nacija.
Predsjedavajući UN-a za vode i predsjednik Međunarodnog fonda za poljoprivredni razvoj Gilbert F. Houngbo izjavio je da čak i prije pandemije svijet nije bio u stanju da ispuni cilj: osiguranje vode i sanitacije za sve do 2030. godine.
- Moramo učiniti više, puno više. Pandemija covid-19 podsjeća nas na našu zajedničku ranjivost i zajedničku sudbinu. Izgradimo bolje osiguravajući vodu i sanitarne uvjete za sve do 2030. - izjavio je Houngbo.
U središtu ovogodišnje kampanje Svjetskog dana voda je razgovor o vrednovanju vode, odnosno o tome šta voda znači ljudima. Zbog toga Ujedinjene nacije pozivaju sve ljude da se uključe u ovaj razgovor tako što će odgovoriti na pitanje šta voda znači za njih te izraziti svoje misli i osjećanja o vodi.
Voda ljudima znači različite stvari, pa je cilj kampanje da se čovječanstvo kroz razgovor podsjeti na njen značaj u domovima, vrtićima, školama i na radnim mjestima. Život čovjeka nemoguć je bez vode i ne postoji nijedan segment naših života koji ne zavisi od vode i njene upotrebe.
Bosna i Hercegovina raspolaže značajnim vodnim resursima i po tome je među vodećim državama u svijetu. Zbog toga je od velike važnosti dosljedna primjena važeće zakonske regulative o vodama, kao i efikasna organizacija djelovanja i rada institucija u ovoj oblasti.
-Međunarodne konvencije i protokoli, kao i domaći zakoni, obavezuju Bosnu i Hercegovinu da vodi brigu o zaštiti vodnih resursa po uzoru na evropski model. Takođe, moramo biti otvoreni i za nove prijedloge kojima ćemo naš sistem upravljanja vodama prilagoditi zahtjevima Evropske unije – navode iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Agencije za vodno područje Jadranskog mora Mostar i Agencije za vodno područje rijeke Save Sarajevo u zajedničkom saopćenju za javnost.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.