Postaviti pitanje na Zapadu, u recimo Velikoj Britaniji, o tome mogu li česti ili povremeni, suštinski je svejedno, posjetitelji ugostiteljskih objekata zamisliti kafanu bez dima, jednako je kao i pitati ih mogu li zamisliti kako na posao idu na rukama. Od Hrvatske - gdje se jedino u restoranima ne smije pušiti - pa do kraja Evropske unije, a i šire, kafane su već godinama mjesta u kojima je zrak kao na Trebeviću. Zato su, valjda, pred pubovima od Muncehna do Londona gužve, dok se u istim tim pubovima može zaigrati lopte na male, samo što fali igrača.
Shizofrenija savremenog svijeta ogleda se, uz ostalo, i u tome da duhanska industrija nemilice puni budžet, održav sistem zdravstvenog osiguranja i osigurava posao velikom broju ljudi, dok su konzumenti njenih proizvoda u nemilosti zakonodavaca koji omogućavaju proizvodnju i preradu duhana, te prodaju cigareta, ali ne i slobodno konzumiranje.
Nema, međutim, tog pušača kojeg su visoke cijene ili ograničenja upotrebe navela da se riješi svog nezdravog poroka, kao što nema te države - osim ukoliko nije spremna da joj kolabira zdravstvo - koja će se usuditi da duhan izjednači s ozbiljnijim drogama, te ga učini ilegalnim.
U tom procjepu između regulative i ekonomskih interesa, otvorio se prostor za tehnološke inovacije koje, u isto vrijeme, zadovoljavaju pušačke navike i ovisnost, ali i stvaraju pretpostavke da ograničenja konzumiranja pušače ne čine izopćenicima, odnosno rješavaju vječiti sukob između onih što bi, recimo, radili i pušili, te onih koji bi radili bez udisanja dima.
Vjerovatno najpoznatija duhanska korporacija, Philip Morris, uskoro će i na tržište BiH plasirati svoj novi proizvod, nazvan IQOS, koji omogućava pušenje duhana – ne u tekućem stanju, što je slučaj sa e-cigaretama – ali bez dima koji nastaje sagorijevanjem klasičnih cigareta.
- U periodu 2004-2005. pozvali su me da se pridružim „Philip Morris International“ i da pomognem transformaciji njihovog Odjela za istraživanja i razvoj, kako bi bili spremni stvoriti ono što sad nazivamo proizvodima bez dima. Tadašnji generalni direktor je imao viziju da želi proizvode koji bi bili rješenja za problem oboljenja izazvanih duhanskim dimom i njegov san je bio da tehnologija pomogne i ponudi rješenje za ovaj problem. U isto vrijeme, i pušači su počeli zahtijevati bolje alternative - rekla je za „Start BiH“ Moira Gilchrist, škotska naučnica koja je u Philip Morris došla iz farmaceutske industrije i koja je, što je također čini relevantnom za ovu temu, klasične cigarete zamijenila IQOS-om.
Ona prednosti novog proizvoda, uz pozivanje na rezultate istraživanja, iznosi i na osnovu vlastitih iskustava koja su, očito, slična kod još oko šest miliona onih koji su sa, recimo, crvenog ili gold marlboroa prešli na marlboro za IQOS:
- Postoji mnogo prednosti zbog kojih pušači prepoznaju ono što mi nazivamo higijenskim benefitima - nema pepela, dima, tako da vaši prsti, vaša kosa se ne osjete na duhan. Za mene lično je to bilo veoma važno, jer sam mrzila taj miris. Također, nema onog dugotrajnog aftertastea kao kod cigareta, za koje uopće nisam više zainteresirana. Pored toga, imamo naučne dokaze koji pokazuju smanjenje rizika. Svaki pušač je zasebna individua i svako od njih treba naći svoje razloge zašto bi prešao na alternative. IQOS je samo jedna od četiri platforme koje smo razvili, jer smo bili svjesni da jedan proizvod ne može odgovarati svim pušačima.
Moira Gilchrist, ni kao visokopozicionirana korporativna naučnica, niti privatno, kao uostalom i svaki razuman pušač, ne preporučuje počinjanje pušenja, te savjetuje prestanak u što kraćem roku, ali je svjesna kako je to uvijek lako reći i nikada nije lako izvesti. Zbog toga IQOS naziva isključivo alternativom - boljom po zdravlje korisnika i neiritantnom za njihovu okolinu.
- Ono što znamo iz naših naučnih istraživanja je da, naprimjer, korištenje IQOS-a u zatvorenim prostorijama ne utiče negativno na zrak. Možete nešto osjetiti, ali to nema negativan učinak. Također znamo da nepušači koji se nalaze oko osobe koja koristi IQOS ne unose štetne hemikalije, kao što bi to bio slučaj da osoba puši cigarete - rekla je Moira Gilchrist.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.