Savjetnik u Generalnoj direkciji za ekonomske i statističke poslove u Centralnoj banci Španije Enrique Alberola izjavio je danas u Sarajevu da podjela privrede na formalni i neformalni dio otežava razvoj zemlje jer je teško imati strategiju razvoja kad veliki dio privrede ostaje "u sjeni" i izvan svih strategija.
Kao glavni govornik na istraživačkoj konferenciji "Neformalna ekonomija: mjerenje i efekti" koju je organizovala Centralna banka BiH, Alberola je istakao da kao rezultat toga neformalni dio privrede ima daleko manju produktivnost od formalnog, odnosno od 25 do 75 posto manju.
Alberola je naveo da drugi važan problem predstavlja veliki gubitak javnih prihoda koji se koriste za socijalna davanja, a da država ipak mora skrbiti za radnike u neformalnom dijelu privrede pružajući im zdravstvenu zaštitu i obrazovanje.
Naglasio je da na taj način oni dobijaju te usluge besplatno na račun države jer ne plaćaju poreze i doprinose, što opterećuje sistem i smanjuje kvalitet tih usluga.
Alberola je rekao da neformalni dio privrede ima i određene prednosti poput fleksibilnosti jer nema troška za zapošljavanje radnika i firme koje ih zapošljavaju se ne moraju pridržavati zakona, što se odnosi i na one koji su neformalno samozaposleni.
Naglasio je da firme koje zapošljavaju 'nacrno' mogu biti kreativnije i dinamičnije jer se ne pridržavaju zakona i regulacija, ali isto tako mogu i da samo iskorištavaju radnike.
Alberola je istakao da sa mekroekonomskog aspekta neformalni dio privrede doprinosi ukupnoj zaposlenosti i zato predstavlja "nužno zlo".
Guvernerka CBBiH Jasmina Selimović poručila je da su istraživanja vrlo važan aspekt rada centralnih banaka koji, nažalost, zbog svakodnevnih poslova često biva zapostavljen.
Dodala je da bez ozbiljnih istraživanja ne može biti ni ozbiljnih centralnih banaka i zahvalila svim učesnicima koji će doprinijeti uspjehu današnje konferencije.
Konferencija je organizovana zajedno sa Švicarskim državnim sekretarijatom za ekonomske poslove (SECO), s ciljem unapređenja saradnje između centralnih banaka, te akademske i strukovne zajednice.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.