Dojava o postavljenim bombama u Predsjedništvu BiH bila je lažna, utvrđeno je KDZ pregledom koji je okončan prethodne noći.
Glasnogovornica Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Jelena Miovčić potvrdila je Feni da je KDZ pregled izvršen u sva tri kabineta koja koriste članovi Predsjedništva BiH i da ništa nije pronađeno.
- Jučer smo u poslijepodnim satima zaprimili prijavu koja se odnosi na navodnu postavljenu bombu u prostorijama Predsjedništva BiH. Službenici SIPA-e su po uputama postupajućeg tužioca Tužilaštva BiH izvršili KDZ pregled prostorija sva tri kabineta koje koriste članovi Predsjedništva BiH i tom prilikom je utvrđeno da je dojava bila lažna - kazala je Miovčić.
Ona je istakla da danas slijedi nastavak aktivnosti.
- U toku dana će naši službenici po uputama postupajućeg Tužioca Tužilaštva BiH u prostorijama televizije N1 izvršiti uviđaj na računaru urednice te televizije na koji je zaprimljen prijeteći e-mail o postavki bombe. E-mail je zaprimljen sa trenutno nama nepoznate adrese na računar urednice televizije N1 koja je obavijestila SIPA-u o zaprimljenom e-mailu - kazala je Miovčić.
Ranije, 23.septembra na e-mail adresu Međunarodnog aerodroma Sarajevo stigla je poruka prijeteće sadržine u kojoj se navodi kako je postavljena bomba. Ista poruka proslijeđena je i većem broju medija.
- Na Sarajevskom aerodromu postavljene su eksplozivne naprave
Mi smo bosanski muslimani
Uz dopuštenje Uzvišenog Allaha,
vaša smrt će biti duga i bolna.
Sjećamo se šta se dešavalo tokom bosanskog rata
Nismo zaboravili tugu koju ste unijeli u dom svake porodice
Većina je mislila da su izbjegli odgovornost, ali ne danas
Danas ćeš umrijeti.
Vođeni smo osvetom svima vama za smrt naše braće
More će se proliti krv
Ne možete pobjeći od smrti
Allahu Akbar, navodi se u poruci, koja je upućena sa adrese bosnjaci@mail.bg
Sarajevska policija je izvršila kontradiverzioni pregled na međunarodnom aerodromu u glavnom gradu Bosne i Hercegovine i utvrdila da su bile lažne dojave o postavljenim bombama.
U večernjim satima ponovo je aktiviran plan djelovanja u kriznim situacijama, a nakon što je putnik na letu Memingen-Sarajevo dobio poruku da je bomba postavljena u tom avionu sa 190 putnika.
Policija je izvršila kontradiverzioni pregled pošto je avion sletio na aerodrom u Sarajevu i utvrdila da je i ta dojava lažna.
Slijede nove dojave o postavljenim bombama u Sarajevu, srećom sve su bile lažne.
Osim Međunarodni aerodrom tu su i dojave za tri tržna centra. U srijedu, 25. septembra, dojavljene su dvije bombe u školama - prva u Srednjoj muzičkoj, a druga u Trgovačkoj školi.
Obje poruke sa prijetećim sadržajem o postavljenim eksplozivnim napravama, poslane su sa iste mail adrese. Nakon što je policija izvršila provjere, ispostavilo se da su dojave bile lažne.
Šest lažnih dojava o podmetnutim bombama, u svega tri dana, uznemirilo je građane Sarajeva. Stručnjaci za sigurnost ističu da je prerano donositi bilo kakve zaključke ko stoji iza lažnih dojava o bombama u Sarajevu. Ne vjeruju da su dojave povezane sa predstojećim lokalnim izborima, piše BHRT.
"Samo je bitno otkriti da li se radi o nekom ko želi pet minuta slave na društvenim mrežama ili se radi o organizovanim grupama koje podrivaju društveni poredak u BiH. Dešavaju se slične stvari i u drugim zemljama i u regionu i u svijetu. Ne mislim da su vezane za period pred izbore u BiH", rekao je Denis Hažović, direktor Centra za sigurnosne studije.
"Oni koji pribjegavaju tome pretpostavka je da su iz kriminalnog miljea da imaju određene ciljeve. Ti ciljevi su političke prirode, ekonomske prirode i prirode koristoljublja. Bilo za pojedince, određene kompanije i slično", kazao je Duško Vejnović, direktor Evropskog defendologija centra.
U prvih osam mjeseci ove godine samo na području Kantona Sarajevo zaprimljeno je 56 dojava o postavljenim eksplozivnim napravama. Iako se u 99 posto slučajeva ispostavi da su lažne one zadaju velike probleme, ali i troškove policiji, koji se mjere desetinama hiljada maraka.
"To vam je angažman dodatnih snaga. Ubacivanje vrlo specijalno obučenih timova za otkrivanje takve vrste naprave. Dakle njihova raspoređenost na nekoliko tih lokacija tokom dana ili tokom jedne sedmice. To je već prenapregnutost sigurnosnog sistema", izjavio je Nedžad Ahatović, direktor Centra za geopolitička istraživanja.
Za počinioce ovog djela predviđena je novčana ili kazna zatvora do šest mjeseci. U Hrvatskoj su za lažne dojave predviđene maksimalne zatvorske kazne do tri godine, a u Srbiji do pet godina, s tim da se ovo djelo definiše kao akt terorizma.
Jedini način da se tome stane u kraj je što hitnije pronalaženje počinilaca i promjena kaznene politke.
''Smatram da je uvođenje drankonskih kazni za ovaj vid izazivanja straha kod uposlenika institucija i stanovništva, jedini način da se počiniocima stane u kraj'', kazao je ranije Hadžović.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.