Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i predsjedavajući Delegacije PSBiH u Interparlamentarnoj uniji (IPU) Denis Zvizdić učestvuje u radu 148. skupštine IPU, koja se održava u Ženevi.
Obraćajući se prisutnima tokom generalne debate pod nazivom “Gradnja mostova za mir i razumijevanje”, Zvizdić je rekao da dolazi iz multietničke i multikonfesionalne zemlje Bosne i Hercegovine u kojoj pripadnici monoteističkih religija stoljećima žive jedni s drugima.
Istakao je da Sarajevo često nazivaju “Jeruzalemom Evrope” jer se u krugu od samo nekoliko stotina metara nalaze džamije, katedrale, crkve i sinagoge izgrađene prije više stotina godina.
- Stanovništvo Bosne i Hercegovine je vrlo raznoliko, a čine ga muslimani, katolici, pravoslavci, Židovi i ostali. Vjerujem da je religijska raznolikost u jednom društvu prednost, a ne nedostatak. Svako će dijete biti bogatije i tolerantnije ako odrasta u okruženju vjerskih i kulturnih razlika. To je nešto što ćemo nastojati sačuvati imajući u vidu da su multietničnost i suživot istinski kodovi Bosne i Hercegovine - rekao je Zvizdić tokom obraćanja prisutnima.
Dodao je da su, nažalost, prije trideset godina Bosna i Hercegovina i veliki dio regije zapadnog Balkana bili suočeni s razornim ratom izazvanim u slučaju BiH vanjskom agresijom, koji je uzrokovao gubitak stotina hiljada ljudskih života i koji je razorio gradove, domove, infrastrukturu i ekonomiju, a kulminirao je planiranim i počinjenim genocidom u Srebrenici.
- Zbog prethodno kazanog mi najbolje znamo kolika je važnost mira kao centralne teme ovoga zasjedanja, i da je izgradnja mostova za mir i međusobno razumijevanje najvažniji zadatak i cilj svake vlade i svakog parlamenta. Jer bez dugoročnog mira i stabilnosti nema napretka i razvoja - naglasio je Zvizdić.
Rekao je da u 21. stoljeću, u kojem živimo, svjedočimo geopolitičkim izazovima koji će dovesti do uspostave novog svjetskog poretka koji će zahtijevati koherentnu strategiju i harmonizaciju različitih nacionalnih i regionalnih poredaka, ali unutar dogovorenih pravila, načela i ciljeva, kao i zajednički definirana ograničenja u načinima i modelima djelovanja.
Zvizdić je naveo da Bosna i Hercegovina želi biti partner i učesnik u svim akcijama za mir i saradnju baziranu na normama međunarodnog prava i poštivanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta međunarodno priznatih i nezavisnih država.
- Imajući to na umu, zadovoljstvo mi je obavijestiti vas da je Parlamentarna skupština BiH prije više od mjesec dana u Sarajevu bila domaćin značajne međunarodne konferencije pod nazivom „Članovi parlamenata i vjerski lideri za mir i suživot“, s preko 400 učesnika iz cijelog svijeta. IPU je također imao svoje predstavnike na ovoj Konferenciji na kojoj su se okupili članovi parlamenata i vjerski lideri svih vjerskih zajednica kako bi zajednički prenijeli poruke međusobnog razumijevanja, suživota i tolerancije. Kao završni zaključak Konferencije usvojili smo Sarajevsku deklaraciju, vrlo važan dokument koji sadrži i objedinjuje ove univerzalne poruke - kazao je Zvizdić.
Na kraju obraćanja spomenuo je i da je Evropsko vijeće prije nekoliko dana odlučilo otvoriti pregovore s Bosnom i Hercegovinom za punopravno članstvo u EU.
- To je, između ostalog, rezultat dobrog i kvalitetnog parlamentarnog rada i diplomatije. Nastavit ćemo raditi na osiguranju mira i sigurnog okruženja za sve građane BiH i čitave regije zapadnog Balkana jer u današnjim izazovnim vremenima ne trebamo sukob civilizacija, već dijalog civilizacija - rekao je Zvizdić i izrazio nadu da će jedna od narednih konferencija IPU biti organizirana u Sarajevu, saopćeno je iz PSBiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.