[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/14\/l-24807cada411cc695b19d604a78a6a8e.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/14\/100x73\/l-24807cada411cc695b19d604a78a6a8e.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/14\/l-24807cada411cc695b19d604a78a6a8e.jpg","size":"58.79","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / BiH

Zvizdić: Parlamenti mogu osigurati povoljan ambijent za razvoj nauke, tehnologije i inovacija

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i predsjedavajući Delegacije PSBiH u Interparlamentarnoj uniji (IPU) Denis Zvizdić predvodi Delegaciju PSBiH  u Ženevi na 149. zasjedanju Skupštine IPU.

U okviru generalne debate razgovara se o temi "Iskorištavanje nauke, tehnologije i inovacija za mirnu i održivu budućnost".

Učesnicima se danas obratio Zvizdić i na početku upoznao prisutne sa katastrofalnim poplavama u BiH, te zamolio da o tome informiraju vlade svojih zemalja, kako bi, u skladu sa mogućnostima, uputili pomoć vlastima Bosne i Hercegovine za brzo saniranje posljedica strašne prirodne nesreće.

U izlaganju Zvizdić se fokusirao na ključnu temu tog skupa, a to je kako parlamenti mogu osigurati povoljan ambijent za razvoj nauke, tehnologije i inovacija. S tim u vezi, izložio je nekoliko prijedloga i rekao da se kroz budžete parlamenata treba omogućiti više novca za razvoj nauke i inovacija. Naglasio je da niti jedna država ne može napredovati bez izdvajanja za nauku od minimalno dva posto ukupnog BDP-a.

Istaknuo je da parlamenti trebaju izmijeniti i unaprijediti propise, odnosno olakšati djelovanje naučnih i obrazovnih institucija, smanjiti birokraciju i omogućiti lakšu registraciju patenata i zaštititi autorska prava. Također, naglasio je da parlamenti, u funkciji zakonodavaca, trebaju omogućiti i bolje uslove rada za akademsko i naučno osoblje, te osigurati bolje uslove za studiranje i razvoj istraživačke djelatnosti na univerzitetima.

Govoreći o značaju uspostavljanja naučno-tehnoloških i istraživačkih instituta, komiteta i ureda, naglasio je da oni parlamenti koji nemaju komitete za nauku i tehnologiju, trebaju ih uspostaviti što prije.

- Dobar primjer za mnoge parlamente je Centar za inovacije u parlamentima koji je IPU uspostavio u decembru 2018. godine - rekao je Zvizdić.

Istaknuo je kako parlamenti trebaju biti dio međunarodnih multilateralnih organizacija, konferencija i skupova koji se bave tom tematikom. To se posebno odnosi na multilateralni pristup u borbi protiv klimatskih promjena, za regulaciju umjetne inteligencije i upotrebe autonomnog naoružanja, te učešće na međunarodnim mirovnim konferencijama kako bi se spriječili globalni sukobi.

- U tom smislu raduje me da su nauka, tehnologija i inovacije uključeni, kao posebno poglavlje sa konkretnim mjerama i akcijama koje sve države trebaju poduzeti, u "Pakt za budućnost" kao ključni dokument o budućnosti čovječanstva kojeg su Ujedinjeni narodi usvojili prošlog mjeseca tokom Samita za budućnost - rekao je Zvizdić tokom obraćanja.

Na kraju, u obrazloženju petog i, kako je rekao, možda i najvažnijeg prijedloga, Zvizdić je istaknuo da su parlamenti zakonodavna vlast koja imenuje izvršnu vlast. Dodao je da to znači da parlamenti imaju bitnu nadzornu ulogu i da imaju mandat da vrše pritisak na vladu da stavi veći fokus na nauku, tehnologiju i inovacije.

- Parlamenti trebaju zahtijevati od svojih vlada kreiranje politika koje će uvažavati izazove 21. stoljeća, koje će se prilagođavati brzim promjenama i koje će biti u stanju da zaštite obične ljude od takvih promjena, jer istorija nas uči da obični ljudi najviše stradaju u takvim slučajevima. To je uloga parlamenata kako je ja vidim i nadam se da ćete u okviru ove generalne debate prihvatiti neke ideje koje sam izložio u ovom izlaganju, jer to je put do mirnije i održivije budućnosti za sve nas - rekao je tokom izlaganja na 149. zasjedanju Skupštine IPU zamjenik predajedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Denis Zvizdić, saopćeno je iz njegovog Kabineta, prenio je Sektor za odnose s javnošću PSBiH. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!