[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/10\/19\/l-c29c1ef975b24b638f3ba45eaf0b585e.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/10\/19\/100x73\/l-c29c1ef975b24b638f3ba45eaf0b585e.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/10\/19\/l-c29c1ef975b24b638f3ba45eaf0b585e.jpg","size":"71.69","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Znanstveno-stručni skup o održivom razvoju delte Neretve u subotu u Međugorju

Znanstveno-stručni skup posvećen održivom razvoju delte Neretve održat će se u subotu, 22. listopada, s početkom u 10 sati u prostorijama Fakulteta društvenih znanosti dr. Milenka Brkića, Sveučilišta Hercegovina u Međugorju.

 

Kako se navodi u najavi, sudionici skupa i izlagači su vrhunski znanstvenici iz Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Na skup su pozvani i predstavnici ekoloških udruga, sveučilišni profesori, liječnici, predstavnici vlasti u Hercegovačko-neretvanskoj županiji i Gradu Čapljina, koje najvećim dijelom i pokriva područje gornjeg toka delte Neretve, ali i partneri iz Hrvatske, s područja Metkovića i Opuzena.

"Područje delte rijeke Neretve odavno je prepoznato kao jedinstveno i unikatno ekološko područje ne samo na nacionalnoj i regionalnoj, nego i na europskoj i svjetskoj razini. Unatoč intenzivnim procesima tranzicije i ekološki neprihvatljivim obrascima razvoja u nedavnoj prošlosti, još uvijek je u značajnoj mjeri sačuvan biodiverzitet neprocjenjivog značaja, kako na genetičkoj i specijskoj razini, tako i na ekosustavnoj razini.

Pridružujući se zahtjevima i odredbama brojnih europskih i svjetskih konvencija, smjernica, direktiva, propisa i preporuka o zaštiti i očuvanju georesursa, Sveučilište Hercegovina je okupilo vrsne istraživače i praktičare kroz skup u kojemu će prezentirati rezultate i preporuke konkretnim oblicima djelovanja na putu uspostave adekvatnog održivog gospodarenja ovim neprocjenjivim prirodnim područjem", stoji u pozivu.

Neke od tema skupa su – 'Zeoliti-minerali budućnosti, hrana kao lijek i otrov!', 'Nezaustavljive klimatske promjene - močvare kao spas', Utjecaj promjena na bioraznolikost i georesurse', te 'Bogatstvo živog svijeta delte Neretve - zašto donji dio delte nije proglašen parkom prirode'.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!