Privredna komora FBiH implementira od 21. novembra 2021. do 21. marta ove godine Projekt ‘Covid 19 - Business Information Hub - Help Desk’, u okviru šireg EU4BusinessRecovery projekta, koji pruža podršku Bosni i Hercegovini u ublažavanju ekonomskih posljedica izazvanih pandemijom COVID-19. Projekt zajednički sufinansiraju Evropska unija i Vlada SR Njemačke.
Viša stručna suradnica za industriju u Privrednoj komori FBiH, projekt menadžer u Projektu Anela Karahasan kaže da je odziv današnjoj završnoj konferenciji dokaz značaja tog projekta realiziranog u posljednjih 16 mjeseci, a nastalog kao mjera podrške kompanijama koje su se suočile sa poteškoćama u periodu pandemije Covid-19 i brojnim izazovima nastalim nakon tog perioda.
- Projekt sadrži nekoliko komponenti. Svakako je najznačajnija platforma, koja od puštanja dosad ima više od 30 hiljada pregleda od privrednih subjekata. Projekt je posebnu komponentu posvetio ženama, osnaživanju i ohrabrivanju poduzetnica, mladih ranjivih kategorija, što i jeste cilj EU4BusinessRecovery projekta - kazala je za novinare prije današnjeg skupa.
Direktor Sektora energetike i tim lider Projekta Armin Hodžić ističe da taj projekt čine ukupno četiri radna paketa, a realizirano je osam različitih modula. Privrednim subjektima dostupna je, na jednom mjestu, aktualna legislativa.
- Drugi dio su e-finansije, u koordinaciji smo s međunarodnim i domaćim donatorima. Redovno objavljujemo javne pozive, dijelove koji se tiču finansiranja. Još jedan od radnih paketa, kojim smo posebno zadovoljni, je umrežavanje. Razvili smo i posebnu platformu za sastanke, a privredni subjekti to mogu koristiti besplatno (nakon što se registriraju) - kazao je. Vršene su i značajne edukacije, a uspostavljena je i viber zajednica poslovnih subjekata.
Kroz taj projekt prošlo je nekoliko stotina privrednih subjekata (mikro, malih i srednjih preduzeća), koji su po raznim osnovama sudjelovali u radu te platforme.
Kako je kazao Hodžić, privredni subjekti suočavaju se sa određenim izazovima, prvenstveno izazvanim pandemijom Covid-19 potom i krize izazvane sukobima u Ukrajini.
- Iz razgovora sa njima saznajemo da su kompanije na neki način i prevazišle te probleme, a svoje poslovanje unaprijedili - kazao je. Dokaz tome je podatak da se vanjskotrgovinskom razmjenom BiH bilježi nastavak, iz godine u godinu, porasta u drvnom i metalskom sektoru. Drvni sektor je, kao poseban sektor, u suficitu (izvoz u odnosu na uvoz).
Današnjem događaju u Privrednoj komori FBiH prisustvovali su predstavnici partnera, domaćih i međunarodnih institucija, kao i svih onih koji su direktno i indirektno pružili podršku i dali doprinos implementaciji Projekta ‘Covid-19 Business Information Hub - Help Desk'.
Motiv realizacije Projekta ‘Covid-19 – Business Information Hub - Help Desk’ je pružiti podršku mikro, malim i srednjim preduzećima prvenstveno iz metalskog i drvnog sektora, ali i svim ostalim sektorima u procesu oporavka, omogućiti kontinuitet u poslovanju, ojačati njihove kompetencije i povećati otpornost u izazovnim vremenima.
Projekt EU4BusinessRecovery podržava mikro, mala i srednja preduzeća u Bosni i Hercegovini da nastave sa poslovanjem i očuvanjem radnih mjesta. Posebno će podržati poduzetnice, mlade i druge ranjive skupine u osnivanju vlastitih biznisa i u prevladavanju negativnog učinka pandemije Covid-19 stvaranjem otpornijeg poslovnog okruženja.
Ukupna vrijednost tog projekta iznosi 13,7 miliona eura, a zajednički ga finansiraju Evropska unija (13 miliona eura) i Vlada Savezne Republike Njemačke (0,7 milion eura). EU4BusinessRecovery zajedno provode GIZ, ILO i UNDP, od 2021. do 2023. godine.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.