[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/11\/26\/nationalpark-una-01.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/11\/26\/100x73\/nationalpark-una-01.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/11\/26\/nationalpark-una-01.jpg","size":"608.75","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Zapadni Balkan traži učinkovitu zaštitu jedinstvenih i divljih rijeka

Međunarodna konferencija "'Pravni i praktični alati za zaštitu rijeka zapadnog Balkana i njihovih ljudi" koju organizuju nevladine organizacije Arnika (Češka), Centar za životnu sredinu (Bosna i Hercegovina) i WWF Adria, a finansiraju Evropska unija, "Transition" program Češke Republike, Global Greengrants Fund i fondacija Heinrich Böll, bit će održana  od 27. do 29. novembra u Sarajevu.

Konferencija je reakcija na kontinuirano pregrađivanje divljih rijeka na zapadnom Balkanu hidroelektranama.

Kako navode iz Centra za životnu sredinu, u čitavoj regiji je projektovana izgradnja oko 2.700 novih hidroelektrana.

Pravni i praktični alati za zaštitu rijeka, poput evropske mreže zaštićenih područja Natura 2000 ili Arhuske konvencije biće glavne teme konferencije koja će ugostiti ekologe i aktiviste zajedno s vladinim i regionalnim predstavnicima u cilju pronalaženja zajedničkog dogovora o učinkovitoj zaštiti rijeka.

-  Govornici koji će prisustvovati konferenciji imaju dugogodišnje iskustvo u vršenju monitoringa podataka, korištenju zakona o pristupu informacijama, kao i evropskim direktivama o zaštiti prirode - kaže organizatorica konferencije iz Arnike Zuzana Vachůnová.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!