Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je u petak da će se krajem travnja na dnevnom radu Generalne skupštine Ujedinjenih naroda naći rezolucija o genocidu u Srebrenici, naglasivši da će nakon toga uslijediti zahtjevi za ukidanje Republike Srpske i da Beograd plati ratnu odštetu.
Tijekom obraćanja javnosti, Vučić je rekao da će se rezolucija najvjerojatnije naći na dnevnom redu 27. travnja i dodao da postoje dva razloga za tu inicijativu.
"Jedan razlog je da srpski narod bude kažnjen zbog slobodarske i nezavisne politike, da bude dodatno pritisnut po pitanju Kosova i zbog vanjskopolitičke orijentacije. Drugi je taj da mogu muslimanima širom svijeta pokazati da postoje muslimani koje podržavaju, s obzirom na odnos prema Palestincima i drugim", kazao je Vučić, prenosi agencija Beta.
Naveo je da su Njemačka i Ruanda kopredsjedavajući grupi prijateljstva koja će predložiti rezoluciju, a da su u njoj i SAD, Velika Britanija, Francuska, Nizozemska, Lihtenštajn, Irska, Albanija, Turska, Čile, Slovenija, Novi Zeland, Jordan, Pakistan i Malezija.
"I opet će se kola slomiti na Srbima. Taj akt nema obvezujuću snagu, ali će se odmah sutradan izaći s inicijativom za ukidanje Republike Srpske, na osnovu stava da političke tvorevine koje su zasnovane na genocidu ne mogu postojati. Tražit će i ratnu odštetu od Srbije", dodao je.
Vučić je rekao da će se Beograd boriti i ukazao da je za usvajanje rezolucije potrebno dvije trećine glasova, ako se računaju glasovi "za" i "protiv".
"Bit će mnogo suzdržanih, oni računaju da će imati podršku svih 27 članica EU-a, a mi moramo imati 14 koji će biti protiv. Mnogo komplicirana situacija", rekao je srbijanski predsjednik.
Istaknuo je i da se zapadnim zemljama "žuri" da usvoje tu rezoluciju "zbog izbora u SAD-u i zbog razvoja situacije u Ukrajini i Pojasu Gaze".
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.