[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/26\/l-3220c7d5454a0a902eceae3714f9ad6b.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/26\/100x73\/l-3220c7d5454a0a902eceae3714f9ad6b.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/26\/l-3220c7d5454a0a902eceae3714f9ad6b.jpg","size":"102.63","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Vlada Kosova: U Bruxellesu se ne razgovara o pravilniku središnje banke Kosova

Kosovska Vlada priopćila je da se na sastanku glavnih pregovarača Kosova i Srbije pod pokroviteljstvom Europske unije u Bruxellesu ne razgovara o Pravilniku središnje banke Kosova (CBK) već o načinima upućivanja financijske potpore Srbima na Kosovu.  

"Prvi potpredsjednik Vlade za europske integracije, razvoj i dijalog Kosova, Besnik Bisljimi, sudjelovao je na sastancima u okviru procesa dijaloga. Sastanci su održani u trilateralnom i bilateralnom formatu. Tema sastanaka bila je pronalazak rešenja za oblik upućivanja financijske podrške srpskoj zajednici, u okviru propisa središnje banke", stoji u priopćenju.

U Bruxellesu je u ponedjeljak održan sastanak glavnih pregovarača Kosova i Srbije Besnika Bislimija i Petra Petkovića koji su pod pokroviteljstvom Europske unije a u sklopu dijaloga, razgovarati o prijedlozima koji bi pomogli normalizaciji života kosovskih Srba nakon ukidanja dinara u platnom prometu te zemlje.  

Posebni predstavnik Europske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak izjavio je da je runda pregovora o upotrebi dinara na Kosovu bila duga, ali da su razjašnjeni važni detalji.

U objavi na platformi X Lajčak je napisao da su predstavnici Beograda i Prištine iznijeli svoje prijedloge o rješavanju pitanja uporabe srpskog dinara na Kosovu.

Nakon završetka sastanaka, glavni pregovarač Kosova Besnik Bislimi rekao je kako smatra da postoji potreba za dodatnim sastankom o pitanju srpskog dinara, te dodao da su prijedlozi koje su dali još uvijek daleko jedan od drugog.

Kosovo i Srbija završili su u ponedjeljak još jednu rundu pregovora, bez konkretnih dogovora o pitanju srpskog dinara, čija je uporaba na Kosovu zabranjena 1. veljače.

Takva odluka kosovske središnje banke koja predviđa gotovinska plaćanja i platni promet isključivo u eurima, pojačala je zabrinutost srpske zajednice na jer plaće i mirovine iz Srbije primaju u dinarima koje koriste za kupnju i prodaju.

Europska unija je već ranija izrazila zabrinutost zbog posljedica koje bi odluka o ukidanju dinara mogla imati na svakodnevni život kosovskih Srba.

Lajčak je novi sastanak na razini glavnih pregovarača najavio za idući tjedan te istaknuo kako se nada da će na njemu pronaći rješenje problema uporabe srpskog dinara na Kosovu.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!