[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/08\/14\/sunset-sunrise-sun-water-preview.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/08\/14\/100x73\/sunset-sunrise-sun-water-preview.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/08\/14\/sunset-sunrise-sun-water-preview.jpg","size":"85.92","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Vjetroelektrane i solarni paneli proizvode 10 posto svjetske struje

 

Vjetroelektrane i solarni paneli su u prvoj polovici 2020. godine proizveli 10 posto svjetske struje, dok proizvodnja energije iz ugljena pada, pokazao je izvještaj u četvrtak.

Znanstvenici upozoravaju da su u narednom desetljeću potrebni veći rezovi stakleničkih plinova u energetskom sektoru kako bi se ograničile klimatske promjene i njihove negativne posljedice poput poplava, suša i gubitka bioraznolikosti.

Porasla proizvodnja struje vjetroelektranama i solarnim panelima

Proizvodnja struje vjetroelektranama i solarnim panelima je u prvoj polovici 2020. narasla za 14 posto u odnosu na isti period prošle godine, dok je 8,3 posto manje struje stiglo iz elektrana na ugljen, pokazao je izvještaj neovisnog energetskog think-tanka Ember.

Sveukupno je potražnja za strujom tijekom prvih šest mjeseci pandemije koronavirusa pala za 6 posto, stoji u izvještaju.

Usprkos padu, elektrane na ugljen i dalje proizvode 33 posto svjetske struje.

"Kako bismo zadržali mogućnost da zagrijavanje Zemlje zadržimo na 1,5 stupnjeva Celzijevih, proizvodnja struje ugljenom mora pasti za 13 posto svake godine ovog desetljeća", priopćio je analitičar Embera Dave Jones.

Najveći postotak struje iz obnovljivih izvora je u Europi (21 posto) i Velikoj Britaniji (33 posto). Kina je na 10, a SAD na 12 posto.

Proizvodnja iz ugljena je u SAD-u pala za 31, u Europi za 32 posto, dok u Kini taj pad iznosi samo dva posto.

Emberov izvještaj analizirao je podatke iz 48 država koje čine 83 posto sveukupne proizvodnje električne energije.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!