[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/05\/22\/l-ebf8599d1e93b9560b1af3782dd119be.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/05\/22\/100x73\/l-ebf8599d1e93b9560b1af3782dd119be.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/05\/22\/l-ebf8599d1e93b9560b1af3782dd119be.jpg","size":"49.83","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Vićentić: Možda je konačno sazrio trenutak da se na tržištu regiona pojavi neka američka banka (VIDEO)

Možda je konačno sazrio trenutak da se na tržištu regiona pojavi neka američka banka, kazao je u razgovoru za Fenu u Washingtonu član Izvršnog odbora Alta Banke Milan Vićentić.

On je to rekao po završetku dvodnevnog Ekonomskog foruma jugoistočne Evrope koji je održan u Kongresu SAD-a u Washingtonu u ponedjeljak i utorak u organizaciji Transatlantske mreža lidere i Evropskog centra Atlantskog vijeća iz Washingtona.

- Kao što smo u prethodna dva dana razgovarali, osnovni cilj Foruma je bilo jačanje saradnje između Sjedinjenih Američkih Država i regiona zapadnog Balkana. Ono što smo čuli u zaključcima jeste da dobar trend u savremenom poslovanju banaka i prednosti digitalizacije daju šansu i manjim tržištima kao što su BiH, Srbija, Crna Gora i druge zemlje regiona da budu inovativne, čak i da budu pioniri u nekim novim rješenjima kao što je instant payment system i sistem 'Prenesi' za plaćanje implementiran od 2018. do 2021. godine u Srbiji, prije nego što je implementiran u mnogim zemljama Evropske unije. Odnosno Srbija je bila pionir u tome čak i prije nego što je to provedeno na američkom tržištu - kaže Vićentić.

On vjeruje da je uz veće stope ekonomskog rasta u regionu, već postojeću konsolidaciju bankarskog tržišta i ove inovativne poduhvate i utakmicu u inovacijama koju možemo da igramo na većem tržištu, možda konačno sazrio trenutak da se na tržištu regiona pojavi neka američka banka o čemu se mnogo diskutiralo u protekle dvije decenije.

Banke se ponekad percipiraju kao konzervativne institucije, kao neko ko sporo reagira, ali Vićentić ukazuje da su unatrag 15 godina, od velike krize 2008. godine, pa i nakon Covid krize, banke bile među prvima koji prihvataju tehnološke promjene i banke su uvijek među prve tri industrije koje momentalno primjenjuju nova tehnološka dostignuća u svakodnevnom poslovanju, te momentalno unapređuju zadovoljstvo klijenata, odnosno korisničko iskustvo.

Zaključio je da su banke postale znatno brže, čak su ušle u kooperaciju sa fintech kompanijama, posebno sada u fazi razvoja vještačke inteligencije.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!