Lična karta učenice koja je bila držana u koncentracionom logoru za vrijeme bosanskog rata prije bijega u Škotsku dio je nove izložbe u znak sjećanja na sukob i genocid u Srebrenici, piše list „The Scotsman“.
Izložba u Galeriji zajednice u Umjetničkoj galeriji i muzeju Kelvingrove u Glasgowu uključuje jedinstvenu kolekciju ličnih predmeta Bosanaca koji sada žive u Škotskoj i Škota koji su putovali u Bosnu kako bi pružili pomoć i pomogli u otkrivanju istine o genocidu.
Lična karta Elvire Mujkanović, koja je sa porodicom držana u koncentracijskom logoru prije nego što joj je Crveni križ pomogao u bijegu u Škotsku, bit će prikazana uz pismo najbolje Elvirine prijateljice u kojem se detaljno opisuju njene nade u budućnost kada će obje biti udate i imaju djecu.
Samo tri dana kasnije, prijateljicu su joj ubili srpski vojnici u dobi od samo 17 godina.
Uz ličnu kartu nalazi se i međunarodna potvrda o registraciji izbjegličkog kampa koja pripada Jasminu Mujkanoviću, koji je zajedno sa hiljadama drugih držan i maltretiran u drugom koncentracijskom logoru. Jasmin i Elvira, ubijeđeni da je drugo ubijeno, na kraju su se ponovo okupili u Hrvatskoj i kasnije vjenčali.
U julu 1995., snage bosanskih Srba predvođene generalom Ratkom Mladićem masakrirale su 8.372 muškaraca i dječaka bosanskih Muslimana u Srebrenici, podsjeća škotski list.
Dvadeset i šest godina i dalje postoje porodice koje traže tijela svojih najmilijih. Međutim, još uvijek postoji poricanje zločina koji su se dogodili.
Izložba, koja će trajati do novembra, prvobitno je bila planirana za 25. godišnjicu rata 2020. godine, ali je odgođena zbog pandemije koronavirusa.
Otvara se kada se u svijetu obilježava Dan bijelih traka, koji se održava svakog 31. maja u znak sjećanja na kampanju etničkog čišćenja koja se odvijala u gradu Prijedoru, na sjeveru Bosne i Hercegovine, kada su srpske ratne vlasti naredile nesrbima da se obilježe i svoje domove s bijelim trakama.
Kapa Ujedinjenih nacija koja pripada forenzičkom tehničaru Robertu McNeilu iz Glasgowa, koji je pomogao u otkrivanju masovnih grobnica u Bosni, dio je izložbe.
„Kapu UN-a dobio sam kad sam prvi put stigao u Bosnu 1996. Nosio sam je tokom svojih brojnih raspoređivanja u Bosnu, posebno u Srebrenicu, a zatim i na Kosovo, i držim je, jer je to stalni podsjetnik na posao kojim sam se bavio vani – kazao je.
"To je zaboravljeni rat na mnogo načina i podsjetnik je na genocid koji se tamo dogodio."
Dobrotvorna organizacija Sjećanje na Srebrenicu Škotska je od 2015. godine organizovala gotovo 20 delegacija u Srebrenici, uključujući i prvu ministricu Nicolu Sturgeon.
David Hamilton, sekretar i blagajnik humanitarne organizacije, dobrovoljno se prijavio kao vozač konvoja za pomoć tokom rata.
Njegovi članovi rodbine Alan i Christine Witcutt, čija je lična karta dio izložbe, također su dostavljali pomoć iz Škotske u Bosnu.
Gospodin Hamilton je rekao: „Moj pokojni tast i njegova supruga Christine Witcutt otišli su u Bosnu 1992. godine i nažalost kad su napustili Sarajevo, Christine je pogođena iz snajpera i preminula.
"Vrlo je potresno vratiti se ovdje i vidjeti Alanovu ličnu kartu na ovoj izložbi, koja pokazuje povezanost Škotske i Bosne u to strašno vrijeme."
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.