[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/17\/l-5aedefcd2c95643746beb9acc318b467.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/17\/100x73\/l-5aedefcd2c95643746beb9acc318b467.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/17\/l-5aedefcd2c95643746beb9acc318b467.jpg","size":"94.78","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Regija

Uprkos političkim tenzijama na zapadnom Balkanu postignut značajan napredak u traženju nestalih

 Uprkos političkim tenzijama na zapadnom Balkanu, postignut je značajan napredak u traženju i identifikaciji osoba koje se još uvijek vode kao nestale iz sukoba 1990-ih. U izvještaju predstavljenom na Samitu Berlinskog procesa u Tirani, Grupa za nestale osobe na zapadnom Balkanu (GNO) istakla je praktične rezultate koji su postignuti kroz fokusiranu multilateralnu saradnju između nadležnih vladinih agencija.

Četvrti izvještaj o radu GNO-a, koji pokriva bilateralne aktivnosti domaćih institucija za nestale osobe u periodu od 1. jula 2022. do 1. jula 2023, fokusira se na provedbu multilateralnog Okvirnog plana koji je potpisan u novembru 2018. godine u sjedištu Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) u Hagu od strane domaćih institucija iz regiona koje su odgovorne za traženje nestalih osoba.

GNO se sastoji od rukovodilaca i drugih visokih predstavnika ovih institucija i angažovan na rješavanju pitanja utvrđenih Okvirnim planom. Sam Okvirni plan proizlazi iz Deklaracije potpisane u Londonu u julu 2018. godine, u kojoj su premijeri Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Srbije, Albanije, Hrvatske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Austrije, Bugarske, Francuske, Italije, Slovenije i Poljske ponovili svoju opredijeljenost da podrže aktivnosti u traženju i identifikaciji osoba koje se još uvijek vode kao nestale. Aktivnosti u okviru Okvirnog plana finansiraju Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačke.

- GNO nastoji osigurati da se preostalih 11.000 osoba nestalih u sukobu u bivšoj Jugoslaviji pronađe, te da se porodicama nestalih pruže pouzdane i tačne informacije putem mehanizma GNO-a, odnosno 'Foruma za porodice' - rekao je Andreas Kleiser, direktor za politiku i saradnju ICMP-a.

- Izvještaj koji je predstavljen pokazuje posvećenost GNO-a podsticanju saradnje, transparentnosti i očuvanju prava porodica - dodao je.

Nikola Perišić, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine , rekao je da ovaj oblik multilateralne saradnje, predstavlja nezamjenjiv mehanizam kada je u pitanju saradnja u procesu traženja nestalih osoba u regionu.

- Između ostalih rezultata, želim da istaknem važnost uspostavljanja jedinstvene Regionalne baze podataka o aktivnim slučajevima nestalih osoba iz sukoba na području bivše Jugoslavije - rekao je on.

Predsjednik Komisije za nestala lica Vlade Kosova Andin Hotije rekao: "U okviru Berlinskog procesa našli smo konsenzus o godišnjem izveštaju koji je danas predstavljen. Republika Kosovo ostaje posvećena daljem intenziviranju regionalne saradnje, u suočavanju sa izazovima koji leže van naših granica."

 - Komisija Vlade Crne Gore podržava sve aktivnosti Grupe za nestale osobe i zadovoljni smo da je usvojen godišnji izvještaj koji je predstavljen u okviru Berlinskog procesa i drago mi je također što i porodice učestvuju u procesu. Svakim danom ova grupa sve više ojačava i imat će podršku Vlade Crne Gore za sve buduće aktivnosti - rekao je Dragan Đukanović, predsjednik Komisije za nestala lica Crne Gore.

Veljko Odalović, predsjednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije, rekao je da je dobro što ovaj mehanizam postoji i "svi treba da učinimo sve da on funkcioniše".

- To je mehanizam kroz koji možemo prevazići neke od naših unutrašnjih problema, a ovaj izvještaj je pokazao da možemo mnogo lakše postići dogovore nego među sobom. Postoji potreba da se izvrši veći pritisak na druge domaće institucije koje učestvuju u procesu kako bi intenzivnije sarađivale sa ICMP-om, ali i međusobno, na rješavanju pitanja neidentifikovanih posmrtnih ostataka u mrtvačnicama u regionu. Takođe, je ključno insistirati na informacijama o novim lokacijama jer je to oblast u kojoj ima najviše prostora za unapređenje naše saradnje - kazao je on.

Nakon predstavljanja izvještaja GNO-a i obraćanja Predsjedavajućeg Odbora Regionalne koordinacione mreže udruženja porodica nestalih (RCN), diskusija o izvještaju je nastavljena u kontekstu Foruma za porodice. Predstavnici domaćih institucija angažirali su se s članovima Odbora Regionalne koordinacione mreže da istraže načine za unapređenje saradnje po pitanju nestalih osoba. Regionalna koordinaciona mreža, koja okuplja udruženja porodica nestalih osoba iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore i Srbije, zvanično je uspostavljena potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju pod pokroviteljstvom ICMP-a 17. marta 2022. godine u Sarajevu. Današnji Forum za porodice bio je drugi takav događaj, nakon inauguracione sjednice Foruma održane u Podgorici u septembru 2022. godine.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!