[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/15\/l-ed5bac9495533ede52488b5adcf1e8dd.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/15\/100x73\/l-ed5bac9495533ede52488b5adcf1e8dd.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/03\/15\/l-ed5bac9495533ede52488b5adcf1e8dd.jpg","size":"93.47","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

UNDP predstavio rezultate 'Green deal' projekta u Tuzlanskom i Zapadnohercegovačkom kantonu

Bosna i Hercegovina redovno je na vrhu ljestvica po pitanju emisije stakleničkih plinova po jedinici BDP-a (četiri puta veće od prosjeka EU) uz visok nivo zagađenja zraka, posebno u zimskim mjesecima, koji predstavlja ozbiljnu prijetnju ljudskom zdravlju i održivom razvoju.

Juče su na "Green Deal" konferenciji predstavljeni rezultati projekta za dekarbonizaciju stambenog i sektora malih i srednjih poduzeća (MSP) u Tuzlanskom i Zapadnohercegovačkom kantonu, kao i finansijski mehanizmi i operativni plan koji predstavljaju efikasne i trajne alate koji se dugoročno mogu koristiti za smanjenje emisije stakleničkih plinova.

U okviru projekta je podržana zamjena i poboljšanje opreme i objekata za domaćinstva kao i za mala i srednja preduzeća, te izrade studija o uspostavljanju operativnih kriterija i finansijskih mehanizama kojima raspolažu pomenuti kantoni, saopćeno je iz UNDP-a.

Rezidentna predstavnica UNDP-a u Bosni i Hercegovini Steliana Nedera kazala je "da imaju konkretne pokazatelje da se dobra rješenja mogu primjeniti odmah, da ne zahtijevaju velika finansijska sredstva, a da s druge strane daju jasne, opipljive rezultate".

- Konkretno, 232 domaćinstva koja su unaprijedila svoj sistem grijanja su ujedno smanjila emisiju CO2 za 63 posto odnosno gotovo 2/3, a 15 malih poduzeća su sličnim mjerama smanjila emisiju CO2 za 40 posto uz ostvarenje finansijskih ušteda. Razvojni program Ujedinjenih nacija u BiH je ponosan na rezultate projekta i nadamo se biti repliciran i na drugim mjestima, odnosno da će potaći druge gradove, općine i kantone da ubrzaju uvođenje mjera energetske efikasnosti i dekarbonizacije. Značajni iskoraci ka “zelenoj” budućnosti su mogući pružanjem tehničkog i ekonomskog stimulansa za smanjenje emisije stakleničkih plinova, poboljšanje kvaliteta zraka, i kroz budžetske uštede odnosno regeneraciju resursa za investicije koje će voditi ka otvaranju novih radnih mjesta - izjavila Nedera.

Anela Ajšić, ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona je pojasnila je da su u Tuzlanskom kantonu odobrena sredstva od jednog miliona KM za ukupno 232 korisnika.

- Sredstva su bila namijenjena za zamjenu kotlova na ugalj sa kotlovima na pelet, za ugradnju podstanica, ugradnju toplotnih pumpi za sisteme grijanja, zamjena vanjske stolarije i ugradnja termoizolacije. U okviru projekta, 15 obrtnika je dobilo sredstva za poboljšanje svoje energetske efikasnosti - dodala je ministrica Ajšić. 

Projekat Lokalizirani "Green Deal" - dekarbonizacija industrije i stambenog sektora u pilot područjima“ ukupne vrijednosti 1,4 miliona US dolara je finansirao UNDP uz sufinansiranje Vlade Tuzlanskog kantona i finansijsko učešće krajnjih korisnika. U okviru projekta je podržan razvoj mehanizma za finansiranje mjera energetske efikasnosti i dekarbonizacije u stambenom i industrijskom sektoru u Tuzlanskom i Zapadnohercegovačkom kantonu.

Ovaj mehanizam će se povezati sa postojećim aktivnostima Federalnog ministarstva prostornog uređenja, Federalnog fonda za zaštitu okoliša kroz njegov revolving fond i korištenje naknada za emisije u zrak, postojeće aktivnosti općina u odabranim kantonima kao što su subvencije za zamjenu goriva, te će istražiti mogućnosti za nacionalne banke i međunarodne finansijske institucije, navodi se u saopćenju.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!